Örgüt kültürü ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişkiye yönelik bi araştırma
A research on the relationship between organization culture and knowledge sharing
  1. Tez No: 215207
  2. Yazar: HAKAN NEMLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERYA ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Globallesen ve gelisen dünyada bilginin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bilgi isletmeler için bir kaynak olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bilgi örgütler için yol gösterici bir unsurdur. Bilgi özellikle örgüt yönetiminde kritik bir öneme sahip olan kararların alınmasında etkili olmaktadır. Bilginin bir güç olması örgütler için büyük önem tasımaktadır. Ancak örgütlerin bilgiden istedigi ölçüde yararlanabilmesi için diger kaynaklar gibi bilgininde sistematik olarak yönetilmesi gerekmektedir. Bu yüzden örgüt içindeki eksik bilgi bulunarak çalısanlar arasında paylasılmalıdır. Örgüt içinde bilginin paylasılması için çalısanlar arasında kültürel benzerliklerin olması gerekmektedir. Bu yüzden örgüt içinde çalısanların beyninde saklı olan bilginin açıga çıkması saglanmaktadır. Açıga çıkan bu bilginin çalısanlar tarafından paylasılmasında örgüt kültürünün etkisi fazladır. Kültürel olarak birbirine yakın olan çalısanlar bilgiyi rahatlıkla paylasarak örgütün diger örgütlerden avantajlı duruma geçmesini saglarlar. Bilginin paylasılmasında kültürel olarak sadece çalısanlar arsındaki iliski degil, örgütte yer alan yönetimin, örgüt içindeki açıklıgın, örgütün deger ve normlarının, paylasım sonucunda uygulanan ödül sisteminin etkisi bulunmaktadır. Bu çalısmada örgüt kültürü unsurlarının bilgi paylasımı üzerindeki etkileri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The importance of knowledge is increasing day by day on the globalizing world. Knowledge is used as a resource for enterprises. At the same time it is a directing element for the organizations. It is also important for taking vital decisions in boards of organizations. But for the organizations to benefit from knowledge it is important to control knowledge systematically like the other resources. That is why the missing knowledge in an organization should be found and shared between workers. To share knowledge among workers the workers should be at the same cultural level. For this, the knowledge in the brains of workers should be taken out. The effect of the organizational culture is big in sharing the knowledge among the workers. The workers at the same culture level can share the knowledge easier and get advantageous against the other organizations. In sharing the knowledge not only the relation among workers but also the superiors in the organization, the clarity in the organization, the values and norms of the organization, and the rewarding system after sharing have an effect.. In this work the effect of the elements of the organizational culture on sharing of knowledge is evaluated.