Kurumsal yönetim çerçevesinde etkin bir iç denetim için denetim komitesinin rolü ve İmkb-100 şirketleri üzerine bir araştırma
Audit committees role for an effective internal audit which is in the frame of corporate governance and a research on firms which are among the first 100 in İstanbul stock exchange
  1. Tez No: 215206
  2. Yazar: AYŞENUR ELİUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda halka açık büyük sirketlerde yasanan muhasebe skandalları, finansal tablolarda ortaya çıkan hata ve hileler, is basarısızlıkları ve yasal olmayan faaliyetler finansal raporların kalitesini ve denetim sürecini sorgulamayı gündeme getirmistir. Yasanan ve bedeli çok pahalı olan bu deneyimler sonucu, sirket ve kurumların kurumsal varlık ve itibarlarının sürdürülebilirliği için kurumsal yönetim anlayısına sahip olmanın hayati bir önem tasıdığı anlasılmıstır.Kurumsal varlığın sürdürülebilirliğinin güvencesi olan kurumsal yönetimin uygulama etkinliğinde; denetim komitesinin etkin gözetimi ile iç denetimin rol ve sorumlulukları da bulunmaktadır. Bu çerçevede kurumsal yönetim ve iç denetimin rolü değerlendirildiğinde; sirket ve kurumların risk yönetimi, iç kontrol ve kurumsal yönetim süreçleri ile ilgili bağımsız ve tarafsız güvence sağlama ve danısmanlık faaliyetinin ?iç denetim? olarak tanımlanıp kurumsal yönetim, iç denetim ve denetim komitesi kavramlarının etkinlik sağlamada birbirleriyle iç içe ayrılmaz kavramlar olduğu görülmektedir. Etkin bir kurumsal yönetim, etkin bir iç denetimi gerektirir.Etkin bir iç denetim ise denetim komitesinin doğru olarak yapılandırılması ve tarafsız görev yapmasıyla mümkündür. Bu komite iç denetim bölümünün görev tanımı, sirket içi iliskileri, yetki ve sorumlulukları, süreçleri, kaynakları ve iç denetim fonksiyonunun da değerlendirilmesi konularından sorumludur.Çalısmamızda kurumsal yönetimin ilkeleri, iç denetimin kurumsal yönetimdeki rolü ve kurumsal yönetim ile iç denetimin iliski içinde bulunduğu en önemli unsurlardan biri olan denetim komitesi kavramının etkinliği ortaya konulmaya çalısılacak ve ?stanbul Menkul Kıymetler Borsası 100 Endeksinde hisse senetleri islem gören sirketlerin, kurumsal yönetim çerçevesinde olusturmus oldukları denetim komitelerinin yapı ve isleyisi açısından mevcut durumlarını belirlemek ve komitenin iç denetimin etkinliğine katkısı olup olmadığı tespit edilmeye çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
The accountancy scandals at big companies open to society, mistakes and tricks at the financial tables, business failures and illegal activities, caused a questioning of the financial reports, and the auditing period. As a result of these lived and paid for experiences, it is understood that it has vital importance that the companies should have corporate governance to maintain the corporate position and its prestige. In the application of corporate governance that is the insurance of the corporate?s being, there is the efficient supervision of auditing committee and the role and responsibilities of internal audit. If the corporate governance and internal audit roles are evaluated; risk management of companies and corporates, providing an independent and neutral assurance related with internal audit and corporate governance process and counseling activities are called as ?internal audit? and the expressions ; corporate governance, internal audit and auditing committee are seen as inseparable expressions staying together in realizing activities. An efficient corporate governance needs an efficient internal audit. The success of internal audit depends on the construction of the auditing committee and its neutral functioning. This committee is responsible for the job definition, inside corporate relations, authority and responsibilities, the processes, evaluating of the resources and the internal audit functions. In our work it is tried to introduce the corporate governance principles, the role of internal audit in corporate governance, and the efficiency of auditing committee term which is one of the main elements where the corporate governance and internal audit are in relation and to determine in view of structure and function, the state of the auditing committee established around the corporate governance of the corporations whose shares are among the ?stanbul Stock Exchange first 100 list, and also to determine whether the auditing committee has an effect on the efficiency of internal audit.