İlişkisel pazarlama ekseninde otel işletmelerinde müşteri bağlılığının öncel ve sonuçlarının belirlenmesine yönelik bir model geliştirilmesi
A model development to determine the antecedents and consequences of customer loyalty in terms of relationships marketing in hotel firms
- Tez No: 215208
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Müsteri baglılıgı gelistirilmesi bir çok isletme için stratejik bir amaçtır. Hizmet isletmeleri sürekli bir sekilde müsteri baglılıgını arttırmanın yollarını aramaktadır. Müsteri baglılıgı, pazarlama akademisyenleri tarafından genis bir sekilde çalısılmıs olmasına ragmen, göreceli olarak az sayıda teorik veya deneysel çalısma, baglılıgı hizmet organizasyonları açısından sınamıstır. Bu çalısma, hizmet baglılıgını ve onun gelisiminde etkili olan faktörleri sınamak suretiyle önceki baglılık çalısmalarının alanını genisletmektedir. Bu tezin amacı, otelcilik sektöründe müsteri baglılıgının öncel ve sonuçlarını sınamak ve davranıssal ve tutumsal ölçülere ek olarak bilissel ölçüleri de birlestiren hizmet baglılıgının bir ölçüm modelini gelistirmektir. Algılanan hizmet kalitesi, algılanan deger, müsteri memnuniyeti, güven ve imajı kapsayan bir müsteri baglılık modeli, literatür incelemesine dayanarak ve otelcilik sektöründen toplanan veriler birlestirilerek gelistirilmistir. Otelcilik sektöründeki 248 bireysel müsteriden toplanan verilere dayanarak kavramsal bir model önerilmis ve tezde ileri sürülen hipotezler Yapısal Denklem Modelleme Teknigi (SEM) kullanılarak test edilmistir. Ölçüm modelinin güvenilir ve geçerliligini sınamak için kesfedici ve dogrulayıcı faktör analizi yapılmıs ve nedensellik modelini degerlendirmek için SEM teknikleri kullanılmıstır. Baglılık üzerinde gizli degiskenlerin katkısı, yol katsayılarına dayanarak nitelik düzeyinde tahmin edilmistir. Yedi hipotez reddedilmesine ragmen, olusturulan yapısal modelin kapsadıgı boyutlar arasında kuvvetli iliskiler görülmüstür
Özet (Çeviri)
The development of customer loyalty is a strategic objective for most companies. Service organizations are continually looking for ways to increase customer loyalty. Although to tangible goods has been studied extensively by marketing scholars, relatively little theoretical or empirical research has examined loyalty to service organizations. This study extends previous loyalty research by examining service loyalty and factors expected to influence its development. The purpose of this study was to examine the antecedents and consequences of loyalty in hotel industry and developing a measurement model of service loyalty that incorporates behavioural, attitudinal as well as cognitive measures. A literature review is combined with analysis of data collected from hotel industry to develop a model of service loyalty that includes five antecedents ? perceived service quality, perceived value, customer satisfaction, trust and image. Based on data from 248 individual customers within hotel industry, a conceptual model is proposed and tested emprically using Structural Equating Modelling (SEM). Exploratory and Confirmatory Factor Analysis was performed to examine the reliability and validity of the measurement model and the structural equation modelling techniques were used evaluate the causal model. The latent variables contributions to loyalty is estimated on the attribute level, based on path coefficients. Although seven hypotheses were rejected the resultant structural model showed significant relationship between the dimensions included.