Örgütlerde ödüllendirme sistemlerinin iş tatmini ile ilişkisine yönelik bir araştırma
An investigation about the relation of reward systems and jobsatisfaction in organizations
- Tez No: 215215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. DERYA ERGUN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ödül, isgörene karsılık verilen yararların ve hazların tümünü anlatan bir kavramdır. Bu anlamda bir ödül iki unsurdan olusur; sağlanan bir sey karsılığında elde edilen bir sey. Bir örgüt içinde ödül grupları, örgütsel performansı etkileyen bireysel davranısların temel bir belirleyicisidir. Örgütler ödül sistemleri ile motivasyon ve öğrenme prensiplerini devreye sokarlar ve bu prensipleri uygulamaya girisirler. Günümüz isletmeleri teknolojinin ve tüketici tercihlerinin hızla değistiği, globallesmenin etkilerinin yoğun bir sekilde hissedildiği rekabet ortamının giderek sertlestiği küresel pazarlarda hizmet vermek durumundadırlar. Ayakta kalmanın giderek zorlastığı böyle bir ortamda isletmeler yeni arayıslara yönelmis ve sonuç olarak rekabet gücünü yaratan en önemli unsurun insan faktörü olduğu anlasılmıstır. ?sletmeler değisen kosullarla birlikte hedeflerine ancak bu faktörün etkin ve verimli kullanılmasıyla ulasabileceklerinin farkına varmıslar ve bu amaca ulasabilmek için özellikle çalısanın tatmini konusunda yoğunlasmaya baslamıslardır. Bir örgütün basarılı olması için, o kurumda çalısanların is tatminlerini sürekli olarak yüksek tutması gerekir. ?s tatmini ``bireyin çalısma ortamına karsı olan reaksiyonu'' olarak tanımlanmaktadır. Örgütler etkin olabilmek için, çalısan insanları kendisine çekebilmeli, örgütte tutabilmeli ve görev basarımı için motive edilebilmelidir. ?s tatmini, kisinin gereksinimlerinin karsılanmasından değil, o kisinin kendisi için neleri önemli gördüğü duygusundan kaynaklandığı bilinmektedir. ?sletmeler için asıl önemli olan konu çalısanların ayrı ayrı ele alınıp, onların güdülenmesi ve sonuçta onların tatminine neden olma ile tüm çalısanların tatmini neticesine ulasmaktır. Ayrı ayrı bireylerde meydana gelecek tatmin aslında diğer çalısanların duyduğu is tatmini ile birlestiğinde, ortaya çıkacak olan sinerjiden, dolayısıyla daha iyi sonuçlara ulasmaktan isletmelerin yararlanması kaçınılmazdır. ?sletmelerin çalısanların ödül tercihlerine yönelik bir ödüllendirme sistemi olusturmak ve sistemde sağlanan esnekliği muhafaza etme yönündeki çabaları uyumlastırmak çalısmanın ana gayelerinden biridir.
Özet (Çeviri)
Reward is a concept that explain all benefits and pleasures given to the one for the work as a return, The reward consists of two elements in this meaning; a thing obtained as a return to a supply also the reward system contains all benefit and gain packages reached by members of the organization and mechanism, procedures including the distribution of these gains and benefits. The reward groups in the organization are main determinative of individual behaviours that effect the organizational performance. The organizations use reward systems with motivation and learning principles and apply these principles. Business enterprises in our time have to serves in global markets that the technology and consumer preferences changes rapidly, effects of the globalization are feeled densely and competitive environment is hardened. Today remaining active in this environment is more difficult for companies so they are seeking new ways and they have understood that the most competition forming element is human being, the companies can reach their goals in changing conditions as using this factor (human) in effective and productive manner. So they have started to become dense on satisfaction of employees to reach the goal. An organization should always keep high the satisfaction of employees because of its success. Work satisfaction is defined as ?the reaction of individual to work environment.? The organizations for activity should attract people and keep them in the organization and motivate them for success. The work satisfaction is not satisfaction of person?s needs, it is the feeling of the person and the things that are important to the person. The important approach to this subject for the companies is to take employees into consideration as individuals (one by one), satisfy the individual and then all employees at the end because when the individual satisfaction unite the satisfactions of other individuals in the work, it forms more synergy to reach better results. The main objective of this work is to form a reward system according to employees? preferences and keep flexibility of the system as harmonizing our efforts