Ticari dışa açıklık ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının işgücü verimliliği üzerine etkisi (1970 - 2000 arası Türkiye uygulaması)
The effect of trade openness and foreign direct investment on labor productivity (the case of Turkey 1970 - 2000)
  1. Tez No: 215230
  2. Yazar: İBRAHİM TUĞRUL ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CÜNEYT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Genel olarak girdiler ile bu girdileri kullanılarak elde edilen çıktılar arasındaki iliskiyi ifade eden verimlilik, girdilerin en etkin sekilde kullanımını ifade etmektedir. Son yıllarda verimlilik konusuna artan ilgi, özellikle verimliligi etkileyen degiskenlerin neler oldugu sorusuna yanıt aramaktadır. Bu amaçla pek çok çalısma yapılmıstır. Bu baglamda, bu çalısmanın amacı, ticari dısa açıklık ve dogrudan yabancı sermaye yatırımları ile verimlilik arasındaki iliskiyi tespit etmektir. Çalısmanın birinci bölümünde verimliligin genel bir tanımı yapılmıs, ardından verimliligi ölçmek için kullanılan çesitli yöntemlerden bahsedilmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde açıklayıcı degisken olarak kullanılan ticari dısa açıklık ve dogrudan yabancı sermaye yatırımları ile ilgili genel bilgiler verilmis daha sonra bu iki açıklayıcı degisken ile verimlilik arasındaki iliskiyi inceleyen daha önce yapılmıs çalısmalardan bahsedilmistir. Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde ise Türkiye'de 1970 ile 2000 yılları arasını kapsayan 31 gözlem için es bütünlesme analizi yardımıyla, önce verimlilik ve ticari dısa açıklık arasındaki uzun dönemli iliski arastırılmıs, ardından aynı yöntemle verimlilik ve dogrudan yabancı sermaye yatırımları arasındaki iliski test edilmistir. Buna göre hem ticari dısa açıklık hem de dogrudan yabancı sermaye yatırımları ile verimlilik arasında uzun dönemli bir iliski tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In general, productivity which indicates the relationship between inputs and outputs, expresses the most efficiently usage of these inputs. In recent years, increasing interest on productivity, especially seeks the answer of what are the factors that affects productivity. Several studies carried out for this purpose. In this respect, the aim of this study is to bring out the affects of foreign direct investment and trade openness on productivity. In the first chapter of this study, a general definition of productivity is given and then various measurement methods of productivity is mentioned. In the second chapter, some general informations about foreign direct investment and trade openness is given and then earlier studies that researches the relationship between foreign direct investment and productivity and trade openness and productivity is mentioned. In the third and also the last chapter of this study, at first, relationship between productivity and trade openness is investigated by cointegration analysis for 31 observations between 1970 and 2000 years in Turkey. And then the relationship betweeen productivity and foreign direct investment is investigated by the same method. Thus, a long run relationship between productivity and both foreign direct investment and trade openness is determined.