Milli düzeyde, atletizm, güreş, judo ve halter yapan sporcuların doping ve ergojenik yardım hakkındaki görüşlerinin ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of sportmens knowledge level about doping and ergogenic help and views who have done athleticism, wristling, judo and barbell at national level
  1. Tez No: 215229
  2. Yazar: MEHMET FATİH ERÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalısmanın amacı; milli düzeyde spor yapan atletlerin, güresçilerin, judocuların ve haltercilerin doping ve ergojenik maddeleri ve kullanımı hakkındaki görüslerini ve bilgi düzeylerini belirlemektir. Bu amaç dogrultusunda konu ile ilgili literatür taranmıs ve uzman görüsleri alınarak veri toplama aracı olarak anket hazırlanmıstır. Tüm istatistikler % 95 geçerlilikle yapılmıstır. Arastırmanın çalısma grubunu, milli düzeyde spor yapan atletler, güresçiler, judocular ve halterciler olmak üzere 4 farklı branstan toplam 120 sporcu olusturmustur. Çalısmanın amacına yönelik olarak elde edilen veriler, SPSS programında tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmistir. Denekler ergojenik ve doping maddeleri ve kullanımı hakkındaki bilgi düzeylerine göre bes gruba ayrılmıstır: Deneklerin doping hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları tespit edildi (n:87, % 72,5). Arastırmaya katılan sporcular dopingin saglıga zararları hakkında bir fikirlerinin olmadıgı (n:56, % 46,7) tespit edilmistir. (n:26, % 21,7). Deneklerin büyük kısmının (n:20, % 16,7) 18 yas grubunda oldugu saptanmıstır. Anket uygulanan sporcu gurubunun % 45,8'lik oranla büyükler, % 31,7'lik oranla gençler, % 22,5'lik oranla yıldızlar kategorilerinde milli sporcu oldukları tespit edildi. Üniversite mezunu olanların (n:63, % 52,5) büyük bir kesimi olusturdugu tespit edilmistir. Denekler sporda doping kullanımının tercih edilme nedenlerinin; yüksek performans (n:80, % 66,7) elde etmek için, asırı kazanma (n:84, % 70) istegiyle, cazip olan (n:98, % 81,7) maddi tesviklerin oldugunu belirtmislerdir. Denekler sporda kullanılan doping çesitleri hakkında en çok uyarıcıların (n:66, % 55), anabolik steroidlerin (n:73, % 65,8) ve maskeleyici ajanların (n:72, %60,0) kullanıldıgını belirtmislerdir. Ankete katılan sporcular, sporda doping kullanımı konusunda; sporda doping kullanımının serbest bırakılmamasını (n:90, % 75), dopingin sporcular, antrenörler, ve idareciler tarafından yeterince iyi bilinmedigini (n:81, % 67,5), doping kullanımının sporda önemli bir sorun oldugunu (n:94, % 78,3), devletin, sporda dopingi önleme (anti-doping), bilinçlendirme, dopingin zararları, haksız rekabet ve dopingin spor ahlakına ters düstügü hususunda üzerine düsen görevi yapmadıgını (n:93, % 77,5) belirtmislerdir. Sporcuyu dopinge en fazla yönlendirenlerin arkadaslar (n:84, % 70) ve antrenörler (n:78, % 65) oldugu tespit edilmistir. Ankete katılan sporcuların çogunlugunun (n:61, % 50,8) ergojenik yardımcılar hakkında fazla bilgi sahibi olmadıkları, ancak deneklerin büyük bir kısmının (n:70, % 58,3) ergojenik yardım kullandıgı ve ergojenik yardımcılardan besinsel yardımcıları (n:50, % 41,7) kullandıkları saptanmıstır. Deneklerin büyük bir kısmı ergojenik yardımların gerektiginde kullanılmasını (n:31, % 25,8) belirtmislerdir. Deneklerin ergojenik yardımcıların yasal olup olmadıgı konusunda (n:62, % 51,7) ve ergojenik yardımların doping olarak sayılıp sayılmadıgı (n:68, % 56,7) konusunda kararsız oldukları tespit edilmistir. Sporcuların egitim seviyelerinin doping ve ergojenik yardımcılar hakkındaki bilgi düzeyleriyle anlamlı bir iliskisi olmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of this exercise is to define that the athletes, wrestlers and judocus ideas who sport at national level about using ergogenic and doping substance and knowledge level specification.This aim oriented, literature about this matter has been examined and taking expert ideas and being collect data have been prepared. All statistics have been made 95% currency. Study group of this research have been consisted of 4 different group total 100 sportman as being the athletes, wrestlers, judocus and lifters who sport national level. The datas obtained being directed goal of study have been analyzed using illustrative statistics at SPSS programme. The experimentals seperated to five groups according to their knowledge level about using ergogenic and doping substance: The experimentals have been determined that they haven?t enough knowledge about doping(n:87, 72,3 %). The athletes who participating in questionnaire have been determined that they have no idea(n:56, 46,7 %) about doping damages to health (n:26, 21,7 %). Most of the experimentals (n:20, 16,7 %) have been fixed to 18 age groups. The athlete groups whom carrying out questionnaire has been fixed that they are national athlete and their categories 45,8 % elders, 31,7 % youngs and 22,5 % stars. It?s known that gradudates from university (n:63, 52,5 %) consist of a lot. The experimentals have emphasized why prefered doping using in sport. These are to gain high performance (n:80, 66,7 %) excessive desire gaining (n:84, 70 %) and attractive (n:98, 81,7 %) financial encouragements. The experimentals have pointed out that doping kinds using in sport most are stimulative (n:66, 55 %), anabolic steroids (n:73, 65,8 %) and masking agents (n:72, 60,0 %). The experimentals who participating in questionnaire, about doping using in sport, have pointed out that doping using in sport shouldn?t be permitted (n:90, 75 %), doping hasn?t known well by athletes, trainers and managers (n:81, 67,5 %), doping using in sport is a important problem (n:94, 78,3 %), government hasn?t done the duties about avoiding doping in sport (anti-doping), deliberating, doping damages, unfair competition and doping belying to sport manner (n:93, 77,5 %). It has been fixed that most directing doping to athletes are friends (n:84, 70 %) and trainers (n:78, 65 %). Although most of the athletes (n:61, 50,8 %) who participating in questionnaire haven?t enough knowledge about ergogenic helpers, most of the experimentals (n:70, 58,3 %) use ergogenic help and from ergogenic helpers they use aliment helpers (n:50, 41,7 %). A great many of the experimentals say that ergogenic helps are used to be needed. The experimentals have been fixed that they are undecided about whether ergogenic helpers are legal or not (n:62, 51,7 %) and whether ergogenic helps take into consideration (n:68, 56,7 %) as doping or not. It has been seen that between the education level of the athletes and their knowledge level about doping and ergogenic helpers there isn?t a significant relationship