Örgütsel öğrenmenin örgüt gelişimine etkisi ve bir uygulama
The effects of organizational learning to organizational development
- Tez No: 215231
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu arastırmada temel olarak, örgüt gelistirme ve örgüt gelistirme tekniklerinden örgütsel ögrenmenin unsurları ve bunların örgütün gelisimi üzerindeki etkileri incelenmistir. Örgütsel ögrenme konusunun daha iyi irdelenebilmesi amacı ile örgüt gelistirmenin amaçları ve özellikleri, örgüt gelistirme teknikleri sırasıyla incelenmistir. Örgütlerde örgütsel ögrenme ve gelisiminin tespit edilmesi için makale ve konu ile ilgili çesitli kaynaklar taranarak incelenmistir, uygulama bölümünde de veri toplamak amacı ile anket yöntemi kullanılmıstır. Tez dört ana bölümden meydana gelmistir. lk bölümde örgüt gelistirmenin amaçları ve örgüt gelistirmenin özellikleri incelenerek, örgüt gelistirme teknikleri üzerinde durulmus ve bu tekniklerin neler oldugundan bahsedilmistir. kinci bölümde ise örgütsel ögrenme kavramının ortaya çıkısı, tanımı ve önemine deginilmis, örgütsel ögrenme seviyelerinin neler oldugundan bahsedilerek detaylı olarak ele alınmıs, daha sonra örgüt gelisimine iliskin teorik bilgilere yer verilmistir. Üçüncü bölümde örgütsel ögrenmenin örgüt gelistirme sürecinde nasıl bir etkisinin oldugu incelenmistir. Dördüncü bölümde örgütsel ögrenme üzerine yapılan uygulama sonuçları ve degerlendirmeleri ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
This dissertation basically discusses the effects of organizational learning to the organization development. In order to defıne the organizational learning subject, the aim and properties of organizational development, methods of organizational development are explored. Many articles and various sources are used for the research of the organizational learning and organizational development in the organizations, questionnaire are used in the applications The dissertation is composed of four main chapters. In the first chapter, the aim and specifications of organizational development are explicated and also the chapter is emphasized the theorical information about technics of organizational development and improvements. In the second chapter, firstly organizational learning definitions and than their effects to organizations are taken place. The relation between organizational development and organizational learning are examined in the third chapter. Fourth chapter is about the results and analysis of the application. Lastly, results and recommendations are discussed.