Eğitim örgütlerinde performans yönetimi ve Tavşanlı Atatürk Anadolu lisesinde yapılan bir uygulama
Performance management at educational institutions and a study at Tavşanli Anatolian high school
- Tez No: 215245
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRKAN HAŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Performans yönetimi, örgütü istenen amaçlara yöneltmek için örgütün mevcut ve gelecege iliskin durumları ile ilgili bilgi toplama, bunları karsılastırma ve performansın sürekli gelisimini saglayacak yeni ve gerekli etkinlikleri baslatma ve sürdürme görevlerini yüklenen bir yönetim sürecidir. Okullardaki performans yönetiminin baslıca amacı, personel gelisiminin arttırılmasıyla okuldan yüksek verim almaktır. Performans yönetimine pozitif ve destekleyici bir unsur olarak yaklasılmalıdır. Okullarda performans yönetimi, kurum içerisinde, çalısanların üst düzey performansa erisebilme potansiyelini ortaya çıkaracak bir ortam yaratarak saglanacaktır. Performans Yönetimi, okulların stratejik amaçları ve hedeflerinin etkili bir sekilde yerine getirilmesi amacıyla personelin is performansını gelistirme, degerlendirme ve tanımlama süreci olarak tanımlanabilir. Bu baglamda okullardaki uygulamayı, kariyer planlama, kisisel gelisim, geri besleme konularını algılama mekanizması olarak personelin maksimum fayda alma süreci olarak ta tanımlamak mümkündür. Performans yönetimi personel katılımlı bir süreçtir. Bu süreç ayrıca, ögretim kalitesinin arttırılarak, ögretmenlere, ögrencilere ve okula faydalı olabilmesi için tasarlanmıstır. Performans Yönetimi, standartların yükseltilmesine, ögretmenlerin is tatmininin arttırılmasına, profesyonellesme ve uzmanlasmanın gelisimine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Performance Management is the process of gaining information about the organization?s current and future circumstances and crosschecking them in order to acquire target goals of organization and ensure the continuous improvement of performance to commence and maintain required operations. The main purpose of performance management at schools is the development of a highly performing staff and thereby a highly performing school. Performance management should be approached as a positive and supportive process. This will be achieved by creating an environment in which the potential of the employee can be maximized. Performance management is an ongoing process of identifying, evaluating and developing the work performance of staff so that the schools' strategic goals and objectives are more effectively achieved. It is a mechanism whereby all staff can benefit in terms of recognition, receiving feedback, career planning and personal development. It uses an approach of enabling and involving staff. Performance management is also designed to improve the quality of teaching, for the benefit of teachers, children and schools. It can help raise standards, increase teachers' job satisfaction and develop professionalism and expertise.