Yeni ekonomi ve yeni ekonominin temeli olan internetin konaklama işletmeleri üzerindeki etkisi ve Bodrum yöresinde bir uygulama
New economy and the effect of internet which is the foundation of new economy on accommodation operations and an application for the side of Bodrum
- Tez No: 215244
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SEYFETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
1980'lerin ortasından itibaren uluslararası alanda yasanan gelismeler ?Yeni Ekonomi? denilen kavramın ortaya çıkmasına sebep olmustur. Yeni ekonomide, ekonominin altyapısı fiziki mallardan çok bilgi temelli ve hizmet seklindeki mallara dayanmaktadır. Yeni ekonomi kavramının temeli bilgi ve iletisim teknolojilerine dayanmaktadır. Bu teknolojilerdeki köklü değisimlerden diğer sektörlerde olduğu gibi turizm sektörü de etkilenmektedir. Müsteri tatmininin temel olduğu, soyut ürünlerin üretildiği bir sektör olan turizm sektöründe de bilgi ve iletisim teknolojilerinin etkileri ve faydası görülmektedir. Bilgi ve iletisim teknolojilerinin gelisimi, e-ticaret uygulamalarının ortaya çıkısı ve internetin yaygın sekilde kullanımı turizm sektörünün yapısında, pazarlamasında, rezervasyon ve satıs islemlerinde önemli değisimlere yol açmaktadır. ?nsanlar internet sayesinde, gitmek istedikleri yer hakkında bilgi edinirken, internet üzerinden alısveris ve rezervasyon yapabilmektedir. ?nternetin günlük yasamın içine girmesi, bilgisayarlı rezervasyon sistemleri ve global dağıtım sistemlerinin kullanımının artması, turizm isletmelerinin küresel rekabet ortamı içinde yerini almasına yardımcı olmaktadır. Özellikle internet kullanımı ve elektronik ağ üzerinden ticaret, isletmelerin maliyetlerini azaltırken verimliliğini artırmaktadır. Turizm gibi müsteri odaklı sektörlerde hizmetin müsteriye hızlı ve kaliteli sunumu müsteri tatmini artırır. Sosyal, ekonomik, politik ve teknolojik değisimlere uyum sağlayabilen, müsteri tatminini yakalamıs isletmeler, pazarda yasanan kıyasıya rekabet karsısında dayanma ve faaliyetlerine devam gücü bulabilmektedirler
Özet (Çeviri)
As from the middle-1980s, the developments lived in international area caused to appear the concept which is said ?New Economy.? At new economy, infrastructure of economy is based on well-founded knowledge and the formal of service properties more than physical properties. The concept of New Economy?s foundation is based on knowledge and communication technologies. Tourism sector is effected from radical changes at these technologies as is the case in other sectors. The effects and benefits of acknowledge and communication technologies are seen in tourism sector which take as a base of customer satisfaction, produces abstract products, too. The development of acknowledge and communication technologies, the birth of etrade applications and widespread use of internet are caused to important changes on tourism sector?s structure, marketing, reservation and sale procedures. People thanks to intrenet, right along with obtaining information about place where they want to go, they do shopping and book on internet. Entering of internet in daily life, computerized reservation systems and increasing use of global distribution systems help tourism runnings take place in the environment of spherical rivalry. Especially, while use of internet and trade on electronic net decreases enterprises costs, it raises it?s productivity. In the customer-focused sectors such as tourism, the fast and high-quality presentation of service to customer, increases customer satisfaction. The enterprises which harmonize social, economic, politic, and technologic changes find vitality to resistance opposite the cut throat competition living in bazaar and to their activities continuance.