Örgütsel tükenmişlik kamu ve özel işletmelerdeki çalışanlara yönelik bir uygulama
Organizational burnout, an application in public and particular enterprises.
- Tez No: 215246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalısmada, kamu ve özel isletme çalısanlarının is stresi nedeniyle içinde bulundukları tükenmisligin; bireysel özelliklerden nasıl etkilendigi arastırılmıstır. Ayrıca is yerindeki stres kaynaklarının; çalısanlar üzerindeki etki seviyeleri yanında, çalısanların sahip oldukları is doyumunun bireysel özelliklere göre nasıl degistigi tespit edilmeye çalısılmıstır. Arastırmada; ?is yerindeki statü?, ?hizmet süresi?, ?yas?, ?cinsiyet?, ?medeni durum?, ?egitim seviyesi?, ?çocuk sayısı?, ?çalısan es durumu? ve ?aylık gelir? olarak belirlenen degiskenlerin, üç boyuttaki ?tükenmislik? düzeylerini (duygusal tükenmislik, duyarsızlasma, kisisel basarı ve yeterlikte azalma hissi) nasıl etkiledigi incelenmistir. &s doyumunun aynı degiskenler üzerindeki durumuna bakılıp, is yerindeki stres kaynaklarının; bahsedilen bagımsız degiskenlerin üzerindeki etki düzeyi hakkında fikir edinilmeye çalısılmıstır. Arastırma kapsamını bir kamu kurulusu ve bir özel isletme olusturmustur. Arastırmaya kamu kurulusundan istege baglı olarak 167 kisi istirak etmistir. Özel isletmenin 98 çalısanından 84'ü istege baglı olarak ölçekleri cevaplandırmıstır. Arastırma verilerinin elde edilmesinde, bagımlı degiskenlerden“tükenmislik”le ilgili verileri toplamada 22 sorudan olusan“Maslach Tükenmislik Ölçegi”kullanılmıstır. &s Doyumu puanlarını elde etmek için“&s Doyum Ölçegi”, stres kaynaklarının tespiti için“Stres Kaynakları Ölçegi”kullanılmıstır. Çalısanların özlük bilgilerinin toplanmasında ise arastırmacı tarafından gelistirilen“Demografik”ölçek kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümü için“SPSS”paket programının 10.0 sürümü kullanılmıstır. Verilerin çözümlenmesinde Parametrik olmayan; Mann-Whitney Test &statistigi, Kruskall Wallis Çoklu Karsılastırma Testi ve Spearman Korelasyonundan yararlanılmıstır. Arastırmada hata payı üst sınırı 0.05 olarak kabul edilmistir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the burnout syndrome experienced by public and private sector workers is effected by their individual characteristics. In addition to identifying the degree of effectiveness of each work-place stressor on the workers, it is aimed to determine how the workers' job satisfaction changes according to their individual characteristics. The study examines how independent variables such as position at work place, tenure of office, age, sex, marital status, level of education, number of children, whether their spouse is working or not, and level of income effect burnout levels at three dimensions (emotional exhaustion, depersonalization, and reduced personal accomplishment). The relation between job satisfaction and the above mentioned independent variables is studied with the aim of determining the degree of effectiveness of work-place stressors. A public enterprise and a private sector establishment formed the base of the study. 167 workers from the public enterprise voluntarily participated in the study. Out of the total 98 workers of the private sector establishment, 84 voluntarily answered the questions. For obtaining research data and gathering data on“burnout syndrome”, one of the dependent variables, a Maslach Burnout Inventory which comprised of 22 questions was used.“Job-satisfaction scale”was utilized for obtaining job-satisfaction scores and“stressors scale”was utilized for determining job stressors. For gathering personal information of the workers, a“demographic”scale developed by the researcher was utilized. For statistical a nalysis of the data which was obtained as a result of the study, version 10.0 of the SPSS software was utilized. When analyzing the data; cross table results, non-parametric Mann-Whitney test and Kruskall Wallis multiple comparison test were utilized. Correlation values were utilized for some comparisons. The study accepted 0.05 for the upper limit of significance level.