Kamu çalışanlarınca toplam kalite yönetimi ilkelerinin algılanması: Bornova Vergi Dairesi Müdürlüğü örneği
The perception of total quality management by the public sector civil servants: An application on Bornova
- Tez No: 215247
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYFETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Degisim ile birlikte toplumların yönetim anlayısları da degisime ugramıstır. Toplam Kalite Yönetimi (TKY) bu degisim sürecinde ortaya çıkmıs olan, üst yönetimin liderligi, sürekli gelisme, müsteri memnuniyeti ve hatasız is yapma gibi ilkeleri esas alan dinamik bir yaklasımdır. TKY ilk önce özel sektörde uygulanmaya baslanmıs ve bu çalısmalar basarılı sonuçlar vermistir. Önceleri kamu sektöründe uygulanmamakta olan TKY anlayısı, son yıllarda bir çok kamu kurumunda uygulanmaya çalısılmakta ise de, bu uygulamalardan basarılı sonuçlar alınamamıstır. Bu arastırma TKY'nin kamu çalısanlarınca algılanabilirligine yönelik olup üç bölüm altında incelenmistir. Birinci bölümde TKY'nin ortaya çıkısı, ilkeleri, faydaları ve uygulama güçlükleri gibi genel bilgilere yer verilmistir. kinci bölümde TKY'nin kamuda uygulanabilirligi, uygulama sırasında karsılasılan sorunlar, TKY'nin kamuda uygulanmasının saglayacagı faydaların neler oldugu belirlenmeye çalısılmıs olup, üçüncü bölümde TKY ilkelerinin kamu çalısanlarınca algılanmasına yönelik Bornova Vergi Dairesi Müdürlügü'nde bir anket çalısması yapılmıstır. TKY ilkelerinin kamu çalısanlarınca algılanmasına yönelik yapılan arastırma sonucunda, çalısanların TKY ilkeleri ile ilgili oldukça olumlu bakıs açısına sahip oldukları görülmüstür. Bu sonuçlar, kamu sektöründe yeterince uygulanmayan TKY'nin, kamu örgütlerinin yapısında, TKY için gerekli olan sartların saglanması durumunda basarı ile uygulanabilecegini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Along with an overall transformation, the perception of management in societies has been changed. As referred by many, total quality management (TQM) is a product of the transformation age and a dynamic approach whose main principals are the top management?s leadership, the continuous change, customer satisfaction and work perfection. First implemented by the private sector, TQM produced highly efficient results. Recently, it has been also adopted by the public sector enterprises and institutions. However, so far the public sector applications have not yielded the desired results compared to those of the private sector. This study examines the perception of TQM by the public sector personnel. The subject matter is investigated in three sections. The first section provides a general summary on the development, principles, uses and implementation difficulties of TQM. The applicability of TQM in the public sector, problems faced in practice and possible uses of implementing TQM in the public sector are discussed in the second section. Finally, based on a questionnaire study carried out in Bornova Vergi Dairesi Müdürlügü, the last section presents the results on the public sector personnel?s perception of TQM. The results show that public sector workers have highly positive view towards TQM principles. The findings reflect that, even though TQM?s implementation is not yet satisfactory in the public sector, it can be adapted successfully if the necessary conditions are provided in the organizational structure.