Örgütlerde Mobbing'in örgüt iklimiyle ilişkisine yönelik bir araştırma
A research on the relationship between organizational climate and Mobbing at organizations
- Tez No: 215252
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. N. DERYA ERGUN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Sosyal etkileşimli negatif davranışların yansıması olan şiddet ve çok fazla artmış olan çatışmalar örgütlerde ciddi sorunlara neden olmaktadır. Mobbing, örgütlerde duygusal şiddet olarak yeni anlaşılmaya başlayan bir kavramdır. Türkiye'de akademisyen ve araştırmacılar mobbing kavramını yeni öğrenmeye başlamışlardır. Örgütlerde mobbing gibi antisosyal davranışların ciddiyeti yeterince fark edilememiş ve bu problemle mücadele edilmemiştir. Mobbingin çalışanlara, örgütlere bunlardan sonra toplumlara değişik zararlı etkileri vardır. Araştırmalarda, mobbingle ilgili bu davranışın önemini vurgulayan bir çok çalışma bulunmaktadır. Türkiye'de, bu konuda yapılan araştırmalar dünya ile kıyaslandığında oldukça sınırlı sayıda kalmaktadır. Literatürde mobbingin en önemli nedenlerinden bir tanesi örgüt iklimidir. Örgüt iklimi, genel olarak örgütün havası, çalışanlar arasındaki samimiyet, duygusal güç, ait olma, motivasyon düzeyi, kişilikler, yönetsel uygulamalar ve liderlik tarzı hakkında bilgi veren bir kavramdır. Örgüt iklimi, örgütün sosyal bir sistem olarak tanınması ve üyeleri arasında karşılıklı güven ve anlayış yapısı olarak istenmeyen mobbing benzeri davranışların oluşmasına engel olabilmektedir. Örgüt iklimi, sergilediği özelliklerinin negatif olması durumunda da mobbing davranışlarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence as a negative behavioral reflection of social interactions and conflicts has profound and serious consequences for organizations. The concept of mobbing gained a new meaning to denote emotional violence in organizations. Mobbing has become a well-known concept in Turkey by acedemics and some practitioners, howover, the current emphasis and concern about this serious anti-social behavior is not suffice to make organizations realize it as a problem to be dealt with immediately. Mobbing has manifold hazardous consequences for employees, organizations and thus society. Mobbing becomes an increasingly common behavior drawing the attentions of many researchers. However, the number of research and publication an the subject in Turkey are comparatively low. The literatüre suggests that the most important cause of mobbing is organizational and/or work climate. Organizational climate means the nonphysical atmosphere of organization which includes affection, association and affiliation among employees, the sense of belonging, emotional power, motivation level, personalities, managerial conducts and leadership. Organizational climate implies that organizations are social systems where mutual trust and understanding among employees are crucial to prevent undesirable behaviors like mobbing. Mobbing is very likely to emerge and establish itself in organizational relations in a climate which is defined largely by negative emotional and associational relations and attitudes.