Fizik eğitiminde bir öğretim tekniği olarak işbirliğine dayalı öğrenme takımlarıyla sürdürülen problem çözme seansları
- Tez No: 215269
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Günümüzde öğretmenlerin; öğrencilerin, hedeflenen, kalıcı ve anlamlı biröğrenmeyi sağlayacak bilgilere ulaşmasında yol gösterici rol oynadıkları yeniöğretim modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrenciler genel olarak fizik konularınıöğrenmede zorlanmaktadırlar. Bu noktadan hareketle, işbirliğine dayalı öğrenme veproblem çözme felsefesinin bir sentezine dayanan bir öğretim modeli geliştirilmiştir.Araştırma, Fizik Eğitimi Anabilim Dalı lisans programındaki Fizik-1 dersindeele alınan ?Tek Boyutlu Hareket? konusuyla sınırlandırılmıştır. Çalışmada,?İşbirliğine Dayalı Öğrenme Takımlarıyla Sürdürülen Problem Çözme Seansları(İDPÇS)? olarak adlandırılan öğretim tekniğinin; mevcut sıkıntıları gidermesi, amaçve hedeflere uygun, kullanışlı, etkili bir öğretim tekniğinin sunulması amaçlanmıştır.Bunun için, araştırmacı tarafından tasarlanan tekniğin, örnek bir fizik konusununöğrenilmesindeki etkililiği araştırılmış, sonuçlar ortaya konularak önerilerdebulunulmuştur.Araştırmanın örneklemini, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında GaziÜniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Fizik Eğitimi Anabilim Dalı 1. sınıfında okuyanöğrencilerin tamamı olan, 39 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bunlar arasındaniiideney ve kontrol grubu yansız olarak seçilmiştir. Araştırma; bu gruplarla, ön test-sontest kontrol gruplu deneysel desen üzerine binâ edilmiştir. Deney grubunda?İşbirliğine Dayalı Öğrenme Takımlarıyla Sürdürülen Problem Çözme Seansları?,kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırma, ön test ve sontestlerin uygulanma süreleriyle birlikte toplam on iki hafta sürmüştür.Araştırmanın alt problemlerini sınamak amacıyla dört farklı ölçme aracıkullanılmıştır. Bu ölçme araçlarından elde edilen veriler, betimsel istatistik yöntemlerve istatistik yazılım programları kullanılarak, bağımlı ve bağımsız gruplar için t-testiile frekans ve yüzde analizleri kullanılarak yorumlanmıştır. Yapılan nicel çalışmalaryanında, öğretmen adaylarının görüşlerini sundukları yazılı raporlardan elde edilenveriler ve araştırmacı tarafından edinilen gözlemler, araştırmaya nitel bir boyut dakazandırmıştır. Yapılan analizler sonunda, ?İşbirliğine Dayalı Öğrenme TakımlarıylaSürdürülen Problem Çözme Seansları?nın; öğretmen adaylarının akademik başarısınıarttırdığı, problem çözmeye yönelik tutumlarını geliştirdiği ve problem çözmeyöntemine yönelik olumlu değerlendirmelerde bulunmalarını sağladığı sonuçlarınaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, new instruction models in which teachers will act as a guide forlearners in reaching the information that will ensure aimed, lasting and meaningfullearning are needed to be developed. It is a well known fact that, students are havingdifficulties in learning, especially in physics. From this point of view, a newinstruction model, depended on a synthesis of the cooperative learning andphilosophy of problem solving, has been developed.This research has been limited to the ?One Dimensional Motion? which is asubject of the Physics 1 of the Education of Physics Department. In this study, it isaimed to present a practical and effective instruction technique named ?ProblemSolving Sessions Carried on with Cooperative Learning Teams? which aimsremoving the current problems when learners face during their learning process andis convenient to the targets of the instruction. In this respect, the effectiveness of thetechnique in learning a sample physics subject has been examined, results of theresearch announced and suggestions have been made depending on the results forimproving the learning process.The testing group of this research has been all of the 39 undergraduatestudents attending to the 1st grade of the Gazi University, Education of Physics inv2002-2003 school years. Experiment and control groups were formed randomlyamong those 39 students. This research has been constructed on experimentalmethod with pre-test / post-test control groups. While experiment group were applied?Problem Solving Sessions Carried on with Cooperative Learning Teams? during theinstruction period, control group were applied traditional teaching techniques. Theresearch has continued 12 weeks with the time of applied pre and post tests.In order to test the sub-problems of the research, four different evaluationinstruments were utilized. The data obtaining from those evaluation instruments,have been interpreted via descriptive statistics methods and paired samples t-test,independent samples t-test, frequency and percentage analysis using statisticssoftware programs. In addition to the quantitative side of the research, the dataobtained from the written reports of the candidate teachers and observation by theresearcher added qualitative dimension to the research. As a result of the analysis, itis observed that ?Problem Solving Sessions Carried on with Cooperative LearningTeams? as a technique of instruction has increased the academic success of thecandidate teachers and developed their attitude directed towards problem solving andeven their approach when confronted a problem has changed in the positive way