14 ? 18 yaş kız ve erkek basketbolcuların atılganlık ile sürekli kaygı düzeylerinin sosyodemografik yapılarına göre karşılaştırılması
Comparison between the socio-demographic aspect of 14-18 year old basketball players both girl and , and the level of the assertiveness andtrait anxiety
  1. Tez No: 215284
  2. Yazar: FATİH MEHMET ADALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma, 14-18 yaş kız ve erkek basketbolcuların sosyo-demografik yapılarıile atılganlık ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki farkı incelemek amacıylayapılmıştır.Araştırmanın evrenini, 2004?2005 sezonunda Ankara ili basketbol yerel ligifinal grubunu oluşturan 24 kız ile 24 erkek kulüp takımında yer alan 14 ? 18 yaş 288kız ve 288 erkek toplam 576 basketbolcu oluşturmaktadır. Örneklem grubu, Ankarailinde final grubuna kalan 14?18 yaş 68 kız 128 erkek olmak üzere gönüllü 196basketbolcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, RathusAtılganlık Envanteri, Sürekli Kaygı Envanteri ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 13.0 istatistik paket program kullanılmıştır.Normal dağılım gösteren veriler için parametrik testlerden bağımsız gruplarda ?t?testi, Korelasyon ve One ? Way ANOVA kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi0.05 olarak alınmıştır.Basketbolcuların yaş, cinsiyet, basketbol yaşları, anne-baba öğrenim düzeyiile kardeş sayılarına göre atılganlık düzeyleri arasında fark (p>0.05) saptanmamıştır.Buna karşılık, anne baba mesleği, ailenin ortalama aylık gelir düzeyi, ailesinde sporyapanların bulunması ve karşı cinsten arkadaş edinmelerine göre atılganlık düzeyiarasındaki anlamlı (p0.05) birfarklılık tespit edilmemiştir.Çalışmamız 14-18 yaş kız ve erkek basketbolcuların atılganlık ile süreklikaygı düzeyi arasında anlamlı, negatif yönde bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the relation between the sociodemographicaspects of 14-18 year-old basketball players, both girl and boy, and thelevel of the assertiveness and trait anxiety.Population includes basketball local league final group composed of 288girls and 288 boys totally 576, 14-18 year-old basketball players from 24 clubs ofgirl and 24 clubs of boy for the season of 2004-2005 in Ankara. Sample group ischosen from 196 volunteer basketball players of 14-18 year-old, 128 boys and 68girls up to the finals in Ankara. As a data gathering instrument, Rathusassertiveness, trait anxiety measurements and personal information forms are used.For the evaluation process, SPSS 13.0 Program is applied. Correlation and one-wayANOVA are implemented for the data of normal distribution groups independentfrom parameter t test. Error ratio is taken 0.05 in this research.The difference (p>0.05) between age, sex, the education level of parents andthe number of brothers and sisters and their level of assertiveness is not determined.On the contrary, level of assertiveness (p0.05) is not defined between the socio-demographicconditions and the trait anxiety of the basketball players.Our work indicates that assertiveness and the trait anxiety of the basketballplayers aged 14-18 both boys and girls have a negative but meaningful relation.