İlköğretim ı. kademe resim-iş derslerinde kopya yönteminin sanatsal düzenleme ögelerinin öğretilmesine katkısı
Possitive effects ofcopy method on teaching elements and principles of art education in primary school
- Tez No: 215283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BAYTEKİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İlköğretim birinci kademe ikinci sınıf öğrencilerinin sanat eğitiminde, kopyayöntemi kullanılarak, sanatın öğelerinin öğretilmesinin amaçlandığı bu çalışmada,öğrencilere pastel boya tekniği ile resim çalışması yaptırılmıştır.Uygulama çalışmaları, Ankara İl Merkezine bağlı bulunan Gazi ÜniversitesiVakfı Koleji 2-b sınıfındaki 25 öğrenciyi kapsamaktadır. Kopya yöntemininkullanıldığı bu çalışmada, Van Gogh'un ? Yatak Odası? adlı eserinin röprodüksiyonukonu olarak verilmiştir. Çok Alanlı Sanat Eğitimi ilkeleri doğrultusunda, sanat tarihi,estetik, eleştiri ve uygulama disiplinine dayalı uygulama çalışmaları yapılmıştır. Buçalışma sırasında, öğrencilerle birebir iletişim kurulmuş olup, gerektiği zamanyönlendirilmişlerdir.Sonuç olarak, bu çalışmada, kopya yönteminin ilköğretim birinci kademeikinci sınıf öğrencilerinin resim eğitiminde, sanat ilke ve öğelerinin öğretilmesindeolumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work which aimed to teach elements of art by using copy method indrawings of 2 th graders, students were drawn with pastel painting technique.Application studies involved in 25 students from 2/B class of Collaege ofGazi University at Ankara province. By using copy method, in this work, areproduction the painting named ?Bedroom? of Van Gogh has been given as thesubject. Application studies which were based on history of art, estetique, critiscismand discipline of application has been done. It was interfixed face to face with thestudents and they were tended when it was necessary during the study.Consequently, in this work, it was proved that copy method carry out somepositive effects on teaching principles and elements of art in art education of 2 thgraders