Akran yardımcılığı uygulaması aracılıgıyla lise öğrencilerinde kişisel ve sosyal sorumluluğun arttırılması
Increasing personal and social responsibilities of high school students via peer counseling
  1. Tez No: 215291
  2. Yazar: ASLI TAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Akran yardımcılıgılıgı, çesitli alanlarda ve degisik yas gruplarında önleme,müdahale ve soysal destek amaçlı kullanılan, belli bir egitimden geçmis profesyonelolmayan kisilerce, toplumda ihtiyacı olan diger kisilere verilen hizmetlerin geneladıdır. Çesitli alan ve ortamlarda basarıyla uygulanmakta olan akran temelliuygulamaların neredeyse en yaygın uygulamaları egitim ortamındagerçeklestirilmektedir. Bu çalısmanın amacı akran yardımcılıgı uygulamasıaracılıgıyla sosyal ve kisisel sorumlulugun artırılıp artırılmayacagını test etmektir.Uygulama öntest-sontest, izleme testlerini içeren, deney ve kontrol gruplu yarıdeneysel bir çalısmadır. Lise egitimine devam etmekte olan 21 gönüllü ögrenci,gönüllülük, arkadas degerlendirmesi ve ögretmen degerlendirmesi kriterlerine göreseçilmis ve ardından yardım, iletisim, kisisel ve sosyal sorumlulugu artırmayayönelik uygulama becerileri ve etik farkındalık boyutlarını içeren 30 saatlik akranyardımcılıgı egitiminden geçmislerdir. Egitimin ardından ögrenciler 113 ögrencidenolusan arkadaslarına yönelik programın hedeflerine baglı olarak, 10 hafta, yaklasıkiki ay uygulama yapmıslardır.Akran yardımcılıgı uygulamasının akran yardımları ve akran yardımcılıgıhizmetinden yararlananlar üzerindeki etkisi ayrı ayrı degerlendirilmistir.vUygulamanın etkisi ise ölçekler ve bu amaçla hazırlanan degerlendirme anketleriaracılıgıyla yapılmıstır. Ölçütler baglamında yapılan degerlendirmede uygulamanınsorumluluk üzerindeki etkisini genel sorumluluk, sosyal sorumluluk ve kisiselsorumluluk puanlarına göre yapılmıstır. Uygulamanın akademik basarı üzerindekietkisi akademik ortalamalara göre degerlendirilmistir. Uygulamanın kisiselsorumluluk üzerindeki etkisi ise empati ve özsaygı puanlarına göredegerlendirilmistir. Akran yardımcılarının öntest, sontest ve izleme testi puanları,tekrarlı ölçümler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknigine göre, akranyardımcılıgı hizmetinden yararlanan ögrencilerin verileri ise, 2 (deney, kontrol) X 3(öntest, sontest, izleme testi)'lük desende tekrarlı ölçümler için iki yönlü varyansanalizi (ANOVA) teknigine göre yapılmıstır. Veriler .05 anlamlılık düzeyinde testedilmistir. Sonuçlar, akran yardımcısı ögrencilerin, genel sorumluluk, kisiselsorumluluk, sosyal sorumluluk puanlarında anlamlı bir artıs ortaya çıktıgınıgöstermistir. Ögrencilerin akademik basarı puanlarında uygulamaya baglı olarakanlamlı bir artıs saptanmazken, empati ve özsaygı puanlarının anlamlı bir artısgösterdigi saptanmıstır. Akran yardımcılıgı hizmetinden yararlanan ögrencilerin ise,genel sorumluluk, sosyal sorumluluk puanları zamana baglı olarak artarken, anlamlıbir müdahale etkisi ortaya çıkmadıgı görülmüstür. Öte yandan akademik basarıpuanları üzerinde pozitif müdahale etkisi ortaya çıkmıs ve puanlar uygulamaya baglıolarak anlamlı derecede artmıstır. Ögrencilerin kisisel sorumluluk puanlarının isebenzer kaldıgı görülmüstür. Yine akran yardımcılıgı uygulamasından yararlananögrencilerinin kisisel gelisim açısından empati ve özsaygı puanlarında, ölçümleregöre anlamlı bir artısın olmadıgı anlasılmıstır.Uygulamanın egitim sürecini, uygulama sürecini ve uygulamanınkazanımlarını akran yardımcıları tarafından ve akran yardımcılıgı hizmetindenyararlananlar tarafından degerlendirilmesi amacıyla iki farklı formda degerlendirmeanketi hazırlanmıstır. Anket sonuçları, neredeyse bütün boyutlarda akranyardımcıları açısından üst düzey, akran yardımcılıgı hizmetinden yararlananlaraçısından orta düzey bir doyum ortaya koymustur. Sonuçlar litaretür bulgularıesliginde degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine if it is possible to increase personaland social responsibilities by implementing peer counseling approach . Peercounseling is used in a variety of areas and situations with different age groups forprevention and social support. This can be implemented with non-professionals whohave a short term training. Peer counseling is very popular in different fields andsituations, but it is mostly used in educational settings. The study utilized the pretestposttest, experimental and control group, semi-experimental design. Twenty onevoluntary high school students were chosen according to certain criteria and given 30hours peer counseling education, including helping behaviors, communication skills,and ethic awareness. After receiving a peer counseling training, students were givenan opportunity of applying the newly learned helping skills to the 113 targetedstudents populations.The effect of the implementation of peer counseling is assessed in both peercounselor provider and peer counseling receiver groups. The manipulation effect isassessed via specially designed instruments and survey. Students? experience ofbeing a peer counseling provider and receiver is evaluated with total responsibility,social responsibility, personal responsibility and academic achievement scoresviimeans. The effect of applicants on the personal development is assessed withempathy and self-esteem scores. The peer counselor providers scores is assessed withpre-test, post-test, a follow up, repeated measure of ANOVA whereas the peercounselor receiver groups scores were evaluated with 2 (experiment and control) X 3(pretest, posttest, and follow up) repeated measure of ANOVA. The significancelevel was set .05 to test the difference. The results revealed that peer counselingprovider students? total responsibly, social responsibility, and personal responsibilityhas increased significantly. In the personal dimension empathy and self esteemscores increased significantly. While peer counseling receiver students totalresponsibility, social responsibility scores increased depend on time, but don?teppears positive intervention effects on the scores. On the other hand, positiveintervention effects appears on the academic success scores and the academic successscores increased significantly. But, their personal responsibility scores remained thesame. It appears that peer counseling receiver students? empathy and self esteemscores did not increased significantly.In order to better understand the peer counseling training process,implementation of peer counseling, the benefits of giving and receiving peercounseling, two survey form were created and utilized. The findings of the surveyshows that peer counseling provider students found the process highly satisfyingwhereas the peer counseling receiver group fond the process moderately satisfyingexperience in all assessed dimensions. In sum, the results of this study providesinsight that the peer counseling experience is more beneficent for the counselingprovider students; however, peer counseling receiver students were also benefitedthis experience in a medium level. The results was interpreted in light of relatedliterature review.