İlköğretim okulları 8. sınıf resim dersleri programlarında yer alan ?afiş tasarımı? konularının öğrencilerin sanatsal yaratıcılıklarının gelişmesine etkisi
The effects of ?poster design? topics,which is included in art lesson programs of 8 th class in primary schools, on the development of students? artistic creativity
- Tez No: 215290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF BAYTEKİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
B u araştırmada, İlköğretim 8. Sınıf Resim Derslerinde Programlarında yer alan ?AfişTasarımı? konularının daha uzun bir zaman dilimine yayılarak ve yaratıcı süreç aşamasıüzerinde durularak, öğrencilerin sanatsal yaratıcılıklarını geliştirmesi amaçlanmıştır.Araştırma 2004-2005 Eğitim- Öğretim yılı I.Döneminde, Ankara/Güdül, Güdül İlköğretimOkulu 8. Sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin yaratıcılıklarınıngeliştirilmesi amaçlanarak ?Afiş Tasarımı? konusu İlköğretim Resim Dersi MüfredatProgramı'na bağlı olarak seçilmiştir. Resim Dersi Müfredat Programı'na göre, öğrencilerdenbeklenen hedef davranışlar; afiş tasarımı konularını bilme ve yaratıcılıklarını kullanaraközgün afiş tasarımı uygulamaları yapabilmeleridir.A r aştırmanın verilerini; ön test, son test, öğrenci çalışmaları, öğrencilere yazdırılankompozisyonlar ve eleştiri kağıtları oluşturmuştur.Araştırmaya öğrencilerin isteklerine göre konu seçimi yapılarak başlanmıştır. Daha sonraafiş tasarımı ile ilgili öğrencilerin ön bilgilerini ölçme amaçlı ön test yapılmıştır. Öğrencilerekonu ile ilgili uygulamalar yaptırıldıktan sonra bilgiyi ölçme amaçlı son test uygulanmıştır.A raştırma sonucunda ilköğretim 8. sınıf resim derslerinde yer alan ?Afiş Tasarımı?konularının öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmede olumlu etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the contribution of ?Poster Design? activities whichare being performed in drawing courses in 8th class of primary to the students? creativity infine arts.This research was carried out in Güdül Primary School, Ankara, in 1st term of 2004-2005educational year.In order to improve students creativity, poster design lessons were chosen accordance withthe curriculum of the drawing course determined by the ministry of National Education.The objectives of the poster design lessons, described in the drawing curriculum, are toknow for which subject, posters are designed and to make compose original/authentic postersby using teir creativity.Data were obtained from pre-tests and past-tests, students? compositions and critics.During the research, first of all student chose subjects for their poster. Then for evaluatingstudents? background on poster design a question air was taken. After this pre-test studentsstarted to create their posters. When students finished their Works a post-test was taken.These studies show that ?poster design? lessons which take place in drawing curriculumhave positive effects on improvement of students? creativity.