Geleneksel öğretim ile sanal sınıf öğretim süreçlerinin öğrenci başarısına etkisinin karşılaştırılması
Assessing the expository differences between traditional education and virtual class based education
- Tez No: 215292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAAĞAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma Geleneksel Öğretim İle Sanal Sınıf Öğretim SüreçlerininÖğrenme Başarılarına Etkisinin Karşılaştırılması konusunda yapılmıştır.Araştırmanın temel amacı, sanal sınıf öğretim süreçlerinin geleneksel öğretimsüreçlerinden daha etkili olduğunu karşılaştırmak amacıyla oluşturulan deneygrubuna sanal sınıf öğretim yöntemi, kontrol gruba ise geleneksel öğretim yöntemiuygulanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu 2005-2006 öğretim yılı Ankara ili Milli EğitimBakanlığına bağlı Necip Fazıl İlköğretim Okulu 6.sınıfından yansız seçilen 20 deney,20 kontrol olmak üzere 40 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada bilişsel öğrenmeleri test etmek amacıyla öğretim amaçlı dersyazılım tasarlanmıştır. Öğretim ders amaçlı yazılım, 2005-2006 öğretim yılı VI. sınıfmatematik dersinin, III. ünitesinin Kesirler Konusunun Bilişsel Öğrenmeleri ÖlçmeAraç ve Yöntemleri konusunu içermektedir. Öğretim amaçlı ders yazılım, çalışmagrubunu oluşturan öğrencilerin özellikleri göz önünde bulundurularak ve geneltasarım ilkelerine bağlı kalınarak tasarlanmıştır.Araştırmada öğretim amaçlı ders yazılımının deney grubuna uygulanmasıylaelde edilen sonuçlar ile kontrol grubuna uygulanan başarı testi sonuçlarıkarşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada her iki grubun yani deney ve kontrol grubununbaşarı düzeyi, ağırlıklı ortalama olarak hesaplanmış ve t-testi ile karşılaştırılmasıyapılmıştır. Araştırmanın bazı özet sayısal verilerine göre deney grubunun başarıtestinin ortalaması 85,25 ve standart sapma (SS) değeri 16,89 bulunmuştur. Kontrolgrubunun başarı testinin ortalaması 71,25 ve standart sapma (SS) değeri 19,159olarak ortaya çıkmıştır. Elde edilen t değeri ise, 2,27'ye eşittir ve bu serbestlikderecesi ve 0,05 manidarlık düzeyi için tablo değeri olan 2,02'den daha büyüktür. Buiisayısal görünüme göre; karşılaştırma sonucunda sanal sınıf öğretim yönteminingeleneksel öğretim yönteme göre daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made to compare long term learning differencesbetween traditional education and virtual class based education. Since the main goalof the research is to compare traditional and virtual education methods and see if thevirtual class method is more effective, two separate groups have been established.The control group has been given a traditional education, while the experimentalgroup has been applied a virtual class based education.A working group of 40 6th grade students for this project has been chosenobjectively from Necip Fazil Elementary School, a state school in Ankara, Turkey.The control group consisted of 20 students and experimental group included 20students.To test information learning, new educational software has been designed.This application was designed to teach students 2005-2006 Education Year 6th gradeAlgebra, Chapter III: ?Fractions? and compare teaching methods. The software hasbeen designed with consideration of student skills and general good design rules.The research compared success rates in control and experimental groups aftera final learning test. To compare results, the control and experiment group test resultshave been calculated using weighted average and compared using a t-test. The resultsfor experiment group was weighted average of 85,25 and standard deviation of18,93. On the other hand, the control group had a weighted average of 71,25 andstandard deviation of 19,10. The resulting t value is 2,27 and considering degree offreedom and 0,05 significant level, this value is larger than the accepted table valueof 2,02. As a result, this research has concluded the virtual education to be moreeffective and long term than the traditional methods of teaching.