Romantik ilişkilerde kendini ayarlama : Prototip analiz yöntemiyle ilgili bir uygulama
Self-monitoring on romantic relationship; Application with prototype analysis
- Tez No: 215322
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Prototip analiz yöntemi, birçok kişinin öznel değerlendirmelerini kapsadığı gibiaynı zamanda kavramların günlük dildeki kullanımını da ortaya çıkarabilmeyöntemlerinden biridir. Prototip analiz yöntemi duygu kavramlarını analiz etmede işeyaradığı gibi ?romantik ilişki? kavramını da analiz etmede önemli rol oynamaktadır.Ayrıca, sosyal bir beceri olan kendini ayarlamanın; romantik ilişkinin başlamasında,gelişmesinde ve devam edebilmesinde önemli rolü vardır.Araştırmaya, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Ankara'daki üniversitelerdeeğitim gören üniversite öğrencileri katılmıştır. Araştırma üç çalışmadanoluşmaktadır. Birinci çalışmaya 109 kız, 105 erkek öğrenci; ikinci çalışmaya, 123kız, 117 erkek öğrenci; üçüncü çalışmaya ise 232 kız, 208 erkek öğrenci katılmıştır.Bu çalışmada veri toplamak amacıyla, Kişisel Bilgi Formu, Romantik İlişki Ölçeği,Duygusal Bağlılık Ölçeği ve Kendini Ayarlama Ölçeği kullanılmıştır. Verilerinanalizinde kappa, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, alfa katsayısı, ttesti,madde-toplam korelasyonları ile faktör analizinden yararlanılmıştır.Bu araştırmada, ilk önce ?romantik ilişki? kavramının prototip analizi ortayakonduktan sonra, geliştirilen Romantik İlişki Ölçeği ile Kendini Ayarlama düzeyinegöre zihinde oluşan kavramlar incelenmiştir. Prototip analiz sonucunda ?romantikilişki? kavramı için 155 farklı özellik yazılmıştır. Bu çalışmada, kadınlarda?mutluluk? özelliği, erkeklerde ise ?sevgi? özelliği romantik ilişki kavramının enmerkez özelliği seçilmiştir. Diğer merkez özellikler ?birlikte olmayı isteme?,?heyecan?, ?duygusallık?, ?biz olma?, ?aşk?, ?bağlılık?, ?cinsellik?, ?paylaşım?,?güvende hissetme?, ?anlayışlı olma? şeklinde sıralanmaktadır.Birinci çalışmada tespit edilen frekansı yüksek ilk 60 özellik anlamlı cümlelereçevrilerek Romantik İlişki Ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek, 1-5 Likert tipi derecelicetvele göre cevaplandırılmaktadır. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmalarıyapılmıştır. Ölçeğin içtutarlılık katsayısı ? =.95 olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Prototype analysis method both includes the objective evaluations of the peopleand has the capacity to get the people?s every day term usage style out. Prototypeanalysis is important to analyse emotional terms and ?romantic relationship? . Inaddition as a social skill, self-monitoring has an important effect on begining,motivating and stability of romantic relationship.College students were recruited from the universities of Ankara. The researchconsisted of 3 studies. 109 female and 105 male students were recruited for the firststudy. The other two studies included 123 female, 117 male and 232 female, 208male students respectively. Individual data form, Romantic Relationship Scale,Emotional Depency Scale and Self-Monitoring scale were used as measurementtools. Kappa, pearson moment correlation coefficient, alpha level, one-sample t test,item-total correlation coefficient and factor analyses was used for data analysis.First, prototype analyses was applied for romantic relationship and then?Romantic Relationship Scale? was developed. The concept of the participants wasstuied according to this Scale and Self-monitoring level. 155 various characteristicswere written down after protype analyses. The main characteristics of the romanticrelationship were ?happiness? for women and ?love? for men. Other centralcharacteristics were ?wanting to be together?, ?emotionality?, ?being as us?, ?love?,?commitment?, ?sharing?, ?sexuality? and ?feeling safety?.Romantic Relationship Scale was developed after determinig the items whichhad the highest frequency in Study 1. The Scale was 5 point likert type. Thereliability and validity of the scale was gotten high values. Alpha level of this scale.95.