Ankara ili sınırlarında hazır giyim programı uygulayan mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarında, eğitim gören öğrencilerin meslek stajı yaparken karşılaştıkları problemler üzerine bir araştırma
An examination about the problems which thestudents of ready made clothing departments of vocational and technical schools of secondary education encountered when they practice their vocational intership in Ankara
- Tez No: 215323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, mesleki ve teknik orta öğretim kurumları hazır giyim bölümüIII. Sınıf öğrencilerinin meslek stajı yaparken karşılaştıkları problemlerin ve meslekstajı konusundaki yetersizliklerin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma, hazır giyim III. Sınıf öğrencilerinin meslek stajı sırasındayaşadıkları sorunları ortaya koymaya yönelik betimsel çalışmadır. Öğrencilerinmeslek stajı sırasında yaşadıkları sorunlarla ilgili verilere ulaşabilmek için anketçalışması yapılmıştır. Anket sorularına verilen cevaplara göre elde edilen verilerdeğerlendirilerek frekans ve yüzdeleri alınmış, tablolar halinde sunulmuştur.Araştırmanın evrenini, Ankara il sınırlarında bulunan mesleki ve tekniköğretim kurumları hazır giyim bölümü III. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemini ise, Ankara il sınırlarında bulunan mesleki ve tekniköğretim kurumlarından, Random yöntemiyle seçilen 18 mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu ve bu kurumlarda öğrenim gören III. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur.Araştırmada elde edilen bulgulara göre işletmelerde meslek stajı yapanöğrencilerin, işletmelerde mesleki eğitim sırasında mesleki becerilerinigeliştirebilecek birimlerde çalışamamaktan, işletmede bulunan araç gereçlerikullanamamaktan, öğrencilerin okulda kazandıkları bilgi ve becerileri meslek stajısırasında uygulamaya transfer edememelerinden dolayı sorunlar yaşadıklarısaptanmıştır.Ayrıca araştırmada, işletmelerde meslek eğitimi konusunda okul ile işletmearasında işbirliği yapılmadığı, işletmelerde mesleki eğitim uygulamasının yeterlidüzeyde gerçekleşmediği ve koordinatör öğretmenlerin öğrencileri yeterli sıklıktadenetlemediği sonucuna ulaşılmıştır.Sonuç olarak, işletmelerde meslek eğitimi uygulamasının amacına ulaşmasıMilli Eğitim Bakanlığı'nın işletmelerde meslek stajı ile ilgili bir denetleme birimioluşturması; işletmelerin, öğrencileri gelecekte sektör için önemli ve gerekli olaneğitilmiş iş gücü olarak değerlendirmesi ve okulların, koordinatör öğretmenlerinişletme ile işbirliğini sağlaması ile gerçekleştirilebilir
Özet (Çeviri)
This research aims at investigating and examining the problems which the thirdgrade students of ready-made clothing departments of vocational and technicalschools of secondary education face when they do their vocational apprenticeships,and also aims at examining the inefficiencies of vocational intership.The research is a descriptive research which is orientated to reveal the problemswhich the third grade students of ready-made clothing departments face during theirapprenticeships. A questionnaire was given to the subjects in order to obtain thenecessary data about the problems which the students face during theirapprenticeships. The data which were gathered from the responses to the questions inthe questionnaire were evaluated; their frequencies and percentages were calculatedand the results are shown in tables.T h e population of this research is the third grade students of ready-madeclothing departments of the vocational and technical schools of secondary educationlocated within the provincial borders of Ankara. The sampling of this researchconsists of randomly selected 18 vocational and technical schools of secondaryeducation within the provincial borders of Ankara, and the third grade ready-madeclothing department students who study at these schools.As the findings of this research show, it has been revealed that the students whodo their apprenticeships in business enterprises have problems because of not beingallowed to work in the sections or departments which are important for theirvocational education, not being allowed to use the equipments and supplies, andbecause of not being able to transfer the knowledge and skills they gained at schoolto applications during their apprenticeships.Additionally, it has been concluded that schools and business enterprises do notcollaborate for vocational education in business enterprises, the application ofvocational education is not actualized efficiently, and coordinator teachers do notinspect students in sufficient frequency.I n conclusion, the application of vocational education in business enterpriseswill reach its goal if the Ministry of National Education constitutes a section in orderto inspect vocational apprenticeships in business enterprises, if business enterprisesconsider the students as educated man power important and necessary for the sectorin the future, but not as intermediate personnel, and if schools provide a collaborationbetween coordinator teachers and business enterprises.