Kendini kontrol ve atipik davranışlar ölçeğinin 24 ile 72 aylık arasında olan Türk otistik çocukları için uyarlama çalışması
The study on adaptation , validity and reliability of temperament and atypical behaviours scale (indicators of early childhood developmental disorders) for Turkish autistic children between 24 to 72 months old
  1. Tez No: 215321
  2. Yazar: ELİF YALÇINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
B u araştırma, özgün adı ?Temperament and Atypical Behavior Scale?(Neisworth,Bagnato, Salvia ve Hunt, 1999)olan ?Kendini Kontrol ve Atipik Davranışlar(Erken ÇocuklukDönemi Gelişimsel Bozukluklarının Belirtileri) ölçeğinin 24 aylıktan 72 aylığa kadar olanTürk otistik çocuklar için uyarlama geçerliği ve güvenirliği incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Bu amaç doğrultusunda, özgün ölçeğin Türkçe formu oluşturulmuştur.A raştırmanın örneklemi 2005-2006 yılında Ankara, Bursa , Kastamonu ve İstanbul ilmerkezlerinde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastanelere başvuran, Sosyal Hizmetler ve MilliEğitim Bakanlığına bağlı Zihinsel Engelliler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinedevam eden otistik çocuğa sahip olan 150 aile ve ölçeğin geçerlik çalışması için normalgelişim gösteren çocuğa sahip 50 aile, zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip 50 ailedenoluşmuştur.B u çalışmada özgün ölçeğin Türkçe formu- Kendini Kontrol Davranışlar ve AtipikDavranışlar Ölçeği -KADÖ kullanılmıştır.A raştırmada KADÖ' nün geçerlik çalışmasında Doğrulayıcı Faktör Analizi, güvenirlikçalışmasında Doğrulayıcı Faktör Analizi- DFA ile incelenen boyutların güvenirlikleriniincelemek amacıyla alt testlerin Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayıları, madde toplamkorelasyonlarının hesaplanmasına ek olarak, üst % 27 ve alt% 27 grupların faktör ve maddeortalama puanları arasındaki farkların anlamlılığını test etmek için ilişkisiz t- testi kullanılmışve ölçek puanlarına ilişkin betimsel istatistik ile alt test puanları arasında ikili korelasyonabakılmıştır.A raştirmanin güvenirlik bulgularına göre, KADÖ' nün alt testlerinin Cronbach alfa içtutarlılk katsayıları .84 ile .72, iki yarı test korelasyon katsayısının .77 ile .61 arasındadeğiştiği KADÖ Toplam puan için Cronbach alfa iç tutarlılk katsayısının .91, iki yarı testkorelasyon katsayısı ise .85 olduğu, madde analizi sonucuna göre, düzeltilmiş madde- toplamkorelsayonun .01 düzeyinde anlamlı olduğu, ölçekteki maddelerin otistik çocukları Kendinikontrol ve atipik davranışlar bakımından yeterince ayırt ettiği ve KADÖ toplam puan ve alttestler arasında pozitif, anlamlı ve genel olarak yüksek düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur.(p< .01).Doğrulayıcı faktör Analizi sonucu göre KADÖ' nün dört faktörlü yapısının genel olarakkullanılabilir, geçerli bir model olduğu bulunmuştur.Ö lç eğin ölçüt geçerliği çalışması sonucunda, KADÖ' nün alt testleri içerisindekimaddelerin otistik çocukları, normal gelişim gösteren çocuklar ve zihinsel yetersizliği olançocuklardan ayırabildiği bulunmuştur.Sonuç olarak KADÖ' nün 24 ile 72 aylar arasında olan otistik çocuklar için güvenirliğiyüksek ve geçerli bir araç olduğu, otistik çocukları, normal gelişim gösteren çocuklar vezihinsel yetersizliği olan çocuklardan ayırt edebildiği görülmüştür. KADÖ' nün gerek çocukpsikiyatrisi kliniklerinde gerekse Rehberlik Araştırma Merkezlerinde otistik çocukları erkendönemde ilk etapta tarama sürecinde ve daha sonra otistik çocukların tanılanmasına yönelikyapılacak araştırmalarda kulanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine the validity and reliability of ? Self-controland Atypical behaviors Scale?, the name of which originally came from ?Temperament andAtypical Behaviour Scale, (Neisworth,Bagnato,Salvia and Hunt, 1999)?, when it is adoptedfor the Turkish autistic children who are 24 to 72 months old.For this purpose, the Turkish version of the Scale has been formed.The sample group of the study has been formed with 150 parents who have autisticchildren who apply to the hospitals that are under control of the Ministry of Health, and whokeep on attending Specialized Education and Rehabilitation Centres for The MentallyRetarded, which are under the control of the Ministry of Education, in Ankara, Bursa,Kastamonu and İstanbul (in the year 2005-2006); and ? for the validity of the scale- with 50parents having children with normal development processes ,and with 50 parents havingchildren with mental disorders.In this study, KADO, the Turkish version of the original scale - Self- regulatoryBehaviours and Atypical Behaviours Scale- was used.In the study, Conformity factor analysis (CFA) has been used to evaluate the validityand the reliability of the scale. Conformity factor analysis making with the aim ofinvestigating subtest Cronbach Alpha internal consistency coefficiency. In addition to theitem total correlation analysis, to the test the meaning differences between up %27 and down%27 groups subtest and item mean scores. Independent Samples T-test has been used and thecorrelation between descriptive statistics and sub-test scores related to scale scores have beenobserved.In accordance with the reliability findings of the research, Cronbach alpha internalconsistency coefficiency ranges between 0.84 and 0.72 for the sub-tests of TABS-TurkishVersion, whereas, the two-half test correlation coefficiency ranges between 0.77 and 0.61 TheCronbach alpha internal consistency coefficiency found as 0.91 and the two-half testcorrelation coefficiency found as 0.85 for the TABS-Turkish Version total points. Further, inaccordance with the results of item analysis the corrected item-total correlation was found asmeaningful at 0.01 levels. As the result of analysis, it was concluded that TABS-TurkishVersion items were sufficient to distinguish the autistics children in respect to their selfregulatory and atypical behaviours, and there is a positive, meaningful and in general highlevel relations exist between the KADO total points and sub-tests ( p < 0.01 ).According to the results of the Verifying Factor Analysis, it has been found that thefour-factor structure of KADO is a useful and a valid model, in general.The results of studies on the criterion validity of the scale were demonstrated that theitems within the TABS-Turkish Version?s sub-tests were separating the autistics childrenfrom the children with normal development as well as from children with mental disorders.In conclusion, it was found that KADO was highly reliable and valid as a testinginstrument for autistics children between 24 to 72 months old, and sufficiently distinguishedthe children with normal development or children with mental disorders from the autisticones. Furthermore, it is recommended that KADO be utilized in Child Psychiatry Clinicsand Guidance Research Centres to note the autistic children as early as possible with thescreening processes, as well as, during the research activities to diagnose the autistic children.