Kimya derslerindeki öğretim uygulamalarının öğrencilerde yaratıcı düşünmenin gelişmesine ve öğrenci başarısına etkisi
The effect of teaching activities on improving of students? success in chemistry lessons
- Tez No: 215331
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Okullarda kullanılan eğitim yöntemlerinin öğrenciler üzerindekiolumlu veya olumsuz etkileri bir ülkenin geleceğine yön vermektedir. Fen eğitimindebirçok öğrenci konuları ve kavramları anlamadan, denklem ve formülleriezberlemektedir, Bu yüzden matematiksel işlem gerektiren problemleri çözebilmekte,buna karşın düşünme, analiz ve sentez gerektiren soruları yanıtlayamamaktadır.Öğrenciler sınavlarda başarılı olmakta ancak konu ile ilgili kavramları tam olarakbilememektedir. Bunun nedeni öğrencilerin öğrendikleri konuları ve kullandıklarıyöntemleri sorgulamak ve o konular hakkında kendi düşüncelerini ve fikirlerini ortayaçıkarmak yerine sadece ezberlemeyi tercih etmeleridir. Öğrencileri bu yola iten enbüyük etken ise kullanılan eğitim sistemidir. Okullarda yapılan eğitimde öğrenciyaratıcılığına yeterli önem verilmemekte bunun yerine müfredatın öğretilmesi veyetiştirilmesi ne önem verilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kimya eğitiminde yaratıcıdüşünme sağlanarak yapılan öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yaklaşımını 10.sınıf öğrencileri ile karşılaştırmaktır. Çalışmada liselerin kimya müfredatındaki gazlarkonusu, Ankara da rasgele seçilen bir lisedeki 10.sınıf öğrencilerinden oluşan 30kişilik birinci grupta (deney grubu) yaratıcı düşünme aktiviteleri uygulanarak öğretimyapılmış ve 30 kişilik ikinci grupta (kontrol grubu) ise geleneksel öğretim yaklaşımıile öğretim yapılmıştır. Öğretimden önce öğrenci gruplarının denkliğini belirlemekiçin Mantıksal Düşünme Yetenek Testi, Bilimsel İşlem Beceri Testi ve Gazlar ÖnbilgiTesti uygulanmıştır. Yaratıcılık Testi düşünmeyi, yorum yapmayı ve sorgulamayapmayı gerektiren açık uçlu sorulardan meydana gelmiştir ve yapılan eğitiminöğrencilerin yaratıcılığına etkisini ölçmek için eğitimden önce ve sonra olmak üzereiki kez uygulanmıştır. Ayrıca gruplar arası başarı farkını ölçmek için eğitim sonundaiki gruba da Gazlar Başarı Testi uygulanmış ve böylece iki eğitim yönteminin öğrencibaşarısına etkisi ölçülmüştür. Tüm test sonuçları 0.05 anlamlılık ile ANCOVA analizive T-testi ile değerlendirilmiş ve yaratıcı düşünme sağlanarak yapılan eğitimin,öğrenci başarısını arttırma ve öğrenci yaratıcılığını geliştirmede geleneksel öğretimyaklaşımına göre daha etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Positive and negative influences of education system onstudents in schools are very important things for the countries? futures. In scienceeducation many students memorize the equations and rules without understanding ofsubjects and concepts. For this reason they can solve mathematical problem but theycan?t reply the questions which require analysis, synthesis and thinking. Although thestudents are successful on the exams, they have not learned the concepts of the subject,properly. Because the students memorize the concepts of the subjects instead ofdiscussion of learning subjects and using methods, and introducing of own opinions.Using education system is the biggest factor on the students? behavior. In schools,curriculum is more important things than students? creativity. To aim of this study isto compare teaching method that supplies `creative thinking? and traditional teachingmethods on 10th grade students in chemistry education. In this study the subject of thegases in chemistry curriculum is taught two different groups which contain 30 studentsat an ordinary school in Ankara. At first group (sample group), teaching method thatincludes `creativity activities? is used and at second group traditional teaching methodis used in education. Before the teaching, some tests are used for understanding thegroups? equality. These tests are called Logical Thinking Ability Test, CognitiveProcess Skill?s Test and Gases Pre Knowledge Test. The creativity test is includedopen-ended questions which require analysis, synthesis and thinking and it is becauseof testing the students? creativity. And it is given twice to the students as pre-test andpost-test. Also to test the successfulness of two groups; at the end of the educationterm Gases Achievement test is given and so affect of these two methods are seen. Allthese test results are valued by using ANCOVA analyses with 0,05 significant leveland t-test; it is understood that creative thinking method has better effect on studentsabout developing creativity than traditional methods.