Kütahya türkülerinin bireysel ses eğitimi derslerinde eğitim materyalleri olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
The search of the usability of Kütahya folk songs in individual voice training clases as educational materials
- Tez No: 215332
- Danışmanlar: PROF. SUNA ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu arastırma, Üniversitelerin Egitim Fakülteleri Güzel Sanatlar EgitimiBölümleri Müzik Ögretmenligi Anabilim Dalı Müzik Ders Programlarında yer alanBireysel Ses Egitimi dersinin program hedefleri dogrultusunda, gerekli davranıslarınkazandırılmasında ulusal müziklerimizden yararlanmak, ezgi, tartım zenginligi vesanatsal nitelikleri dikkate deger olan Kütahya türkülerinin söz konusu derslerdeegitim materyalleri olarak kullanılabilirligini arastırmak ve kaynagı ulusal halkmüzigimize dayalı olan yeni materyalleri Bireysel Ses Egitimi ders repertuarınakazandırmak amacıyla yapılmıstır.Arastırma'da evren Kütahya türküleridir. Arastırma, Egitim Fakültelerinebaglı Güzel Sanatlar Egitimi Bölümlerinin Müzik Egitimi Anabilim DallarındaBireysel Ses Egitimi derslerini yürütmekte olan uzmanlar ve Bireysel Ses Egitimialmakta olan ögrencilerden olusan çalısma alanında yürütülmüstür.Bu evren içerisinden örneklem olarak; Kütahya türküleri arasından BireyselSes Egitimi derslerinde kullanılmaya elverisli, makamsal yapıları, ölçü sayıları, hecesayıları, kullanılan ses bölgeleri ve dizileri incelenerek, piyano esligi yapılmıs ontürkü seçilmistir. Arastırma, Gazi, Bolu Abant zzet Baysal, Selçuk, Uludag veMugla Üniversitelerinin Müzik Egitimi Anabilim Dallarında ?Bireysel Ses Egitimi?dersini yürüten on uzman tarafından, Bireysel Ses Egitimi vermekte olduklarıögrencilerine, aynı ögrenciye birden fazla türkünün ögretilmesi yoluyla yapılmıstır.Arastırmada uygulamanın ilk asamasında, piyano eslikleri egitimci-bestecitarafından yapılmıs olan Kütahya türküleri, uzmanlar tarafından Bireysel Ses Egitimidersini almakta olan ögrencilerine ögretilmis, ögrencide kritik davranısların olusupolusmadıgını ve ögrenme sonrasında türkülerin dersin hedeflerini gerçeklestirmedekietkililigini belirlemek için, yine dersin hedefleri dikkate alınarak hazırlanan?Kütahya Türkülerinin Bireysel Ses Egitimi Derslerinde KullanılabilirliginiDegerlendirme Ölçegi? yoluyla tespit edilmeye çalısılmıstır. Uygulamayı yapanuzmanların ögrenci sayılarının azlıgı, daha fazla veriye ulasabilme ve ses türlerininfarklı türkülerdeki durumunu anlayabilme gibi nedenlerle söz konusu form aynıögrenciye her türkü için ayrı ayrı olmak üzere birden fazla doldurulmustur. Birsonraki asamada, uygulamayı yapan uzmanların Kütahya türkülerini çalıstırmalarısırasında karsılastıkları durumları daha ayrıntılı degerlendirmelerine olanak vermekamacıyla görüsme teknigine basvurulmus, yapılan görüsmeler ses kayıt cihazı ilekaydedilmistir. Son asamada ise; elde edilen verilerin açıklanabilmesini saglamaküzere istatistiksel çözümlemelere basvurulmus, frekans (f) ve yüzde (%)degerlerinden olusan tablolar kullanılmıs, bu degerlere bakılarak genel bilgileredinilmis, ses türlerine ve türkülere göre hedef davranıslara verilen cevaplarınkarsılastırmalı tabloları alınmıs, bu tablolar yardımıyla verilen cevaplarda sestürlerinin etkili olup olmadıgı bulunmus, ses türlerinin verilen cevabı etkileyipetkilemediklerini ögrenebilmek için ise bazı sorularda ki- kare sınaması yapılaraktest edilmis ve sonuçlandırılmıstır. Test türünde anlamlılık düzeyi, 0,01 olarakalınmıstır. Buna göre ses türlerine göre sorulara verilen cevaplar arasındaki iliski%99 güven içerecek düzeyde aranmıstır.Arastırmada; türkülerden Elif Dedim Be Dedim, Çömüdüm, Karanfil OylumOylum, Sarılı Yazma, Hisardan nmem Diyor, Delhadır Basındayım, Sinanoglu veA stanbul adlı türkülerin bireysel ses egitimi ders materyali olarak kullanılabilecegisonucuna ulasılmıstır. Arastırmada bazı sorulara yapılan ki-kare sınaması sonrasındases türlerinin verilen cevabı etkiledigi görülmüs, bu sonuç dogrultusunda üçlükarsılastırmalar yapılmıs ve her ses türüne hangi türkülerin uygun oldukları tespitedilmistir.
Özet (Çeviri)
This research was done, in accordance with the individual voice trainingcourse in music classes at the Education Faculties of universities, Departments ofFine Arts, Major of Music Teacher Training, to get benefit of national music toachieve required behaviors;investigate the usability of the Kütahya songs, that areattractive in tune, rhythm and artistic value, in classes as educational materials; andadd new materials based on national folk music to the individual class repertoire.The environment in this research is Kütahya. This research was collectedamong the specialists and students in the individual voice training classes at Major ofMusic Teacher Training in the Department of Fine Arts at Education Faculties.Within this environment, 10 folk songs which are accompanied by the piano,anda re suitable for use in individual voice training classes were selected amongthese Kütahya folk songs. The research was applied by 10 specialists to theirindividual voice training students at Gazi,Bolu Abant zzet Baysal, Selçuk, Uludagand Mugla Universities Music Training Majors, by teaching more than one songs tothe same student.During the first phase of the application, Kütahya folk songs, pianoaccompaniments of which were made by trainer-composer,were taught to theindividual music training students by specialists. It was aimed to find out if therehappened any significant behavior changes in the student, and also to find out theefficacy of the folk songs in achieving the course objectives by using ?the criterionfor evaluating the usability of Kütahya folk songs in individual voice trainingclasses?. For reasons like the low number of specialists and students,the need togather much data, and understanding the differing voice types in different folk songs,the form under question was filled for more than once for each folk song. In the nextphase, to let specialists evaluate the while-training phase more appropriately,interview techniquewas used, and these interviews were voice-recorded.In the finalphase, the gathered data were statistically investigated; tables consisting (f) and (%)values were used;general information based on these data was obtained;comparisontables of answers to aimed behaviors based on voice types and folk songswere collected; with the help of these tables whether the voice types affected thegiven answers was found, and ki-kare examination was applied and tested to makeout if the voice types affected the given answers; and the phase was finalized. Thelogic level at the test type was found as 0,01. Thus the relationsbetween the answersgiven to the voice type questions were investigated to attain %99 confidential.The research showed that the folk songs, Sarılı Yazma, Delhadır, Çömüdüm,Karanfil, Elif, Hisardan nmem, Sinanoglu and A stanbul can be used as coursematerials in individual voice training classes. The research also showed that, in somequestions, the voice types affected the given answrs after the ki-kare examination. Asa result of this, thereesome comparisons were made, and for each voice type,particular folk songs were chosen.