Bilgisayar grafiğinin öğrenci yaratıcılığına etkilerinin öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
At the science lessons of the 6th class of primary school by the subject organs of since the effect of cooperative learning to the success and behaviour of the pupils
  1. Tez No: 215345
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SABİHA ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Grafik Tasarım, insan belleğinde oluşan mesajları, teknolojiyle birlikte görselbiçimlere dönüştürerek çağlar boyunca bireyler arası iletişime ve toplumunbilgilenmesine yardımcı olmuştur.Grafik tasarımcı, düşünce sisteminde sahip olduğu görsel unsurları,yaratıcılığıyla bütünleştirerek ortaya koyar.Ülkemizde grafik sanatların gelişimine ancak iyi yetişmiş, yaratıcı güce sahipgrafik tasarımcılarla katkı sağlanabilir. Bu güce sahip grafiker ihtiyacını gidermekamacıyla çeşitli üniversitelerde ve meslek liselerinde grafik eğitimi verilmektedir.Grafik eğitiminde kullanılan teknikler, yöntemler bilgisayar teknolojisiningelişimi ile evrim geçirmiştir. Fakat bu evrim, sadece yöntem konusunda olmuş,tasarımın temel kurallarını değiştirmemiştir. Çünkü tasarımda yaratıcı düşünce herşey demektir ve düşünce sistemini oluşturan da tasarımcıdır. Bu nedenle grafikeğitiminde yaratıcılık önemli öğelerden biridir. Yaratıcılık ile grafik eğitimiarasındaki ilişkiyi sağlam temellere oturtmak gerekmektedir. Yaratıcı düşünme,bakış açısı kazanma büyük ölçüde grafik eğitimi sonucunda öğrenilebilen,öğretilebilen davranışlardır.Bilgisayar teknolojisini zamanında, doğru yerde ve uygun şekilde, etkin olarakkullanmak grafik eğitimi alan öğrencilerin, ortamın olanaklarını iyi tanıyıpkullanabilmesi ile ilişkilidir. Bilgisayarın yaratıcılığa yansıması teknik açıdan kaliteelde etmek ve bilgisayar teknolojisinin olanaklarına sahip olmaktan ibaret olmalıdır.Bilgisayar teknolojisi, kullanıldığı her ortamda bir araç ve yardımcı unsurdur.Bu araştırmada; meslek liselerinin grafik bölümlerinde, `Bilgisayar GrafiğininÖğrencilerin Yaratıcılığına Etkileri'nin değerlendirilmesi amacıyla öğretmen veöğrenci görüşleri alınarak, betimsel incelemeler ortaya konulmuştur.iiAraştırma verileri, literatür tarama ve anket tekniğiyle sağlanmıştır. Araştırma,giriş bölümü dışında altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eğitim, sanat,tasarım ve grafik eğitimi yer almıştır. İkinci bölümde grafik tasarım eğitimindeyaratıcılıktan bahsedilmiştir. Grafik tasarım ortamında bilgisayarın rolü ve bilgisayargrafiğinin yaratıcılığa etkileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde araştırmanınyöntemi anlatılmıştır. Beşinci bölümde bilgisayar grafiğinin, öğrenci yaratıcılığınaetkilerini belirlemek üzere öğretmen ve öğrencilere uygulanan anket uygulaması ileilgili bulgular tablolarla gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma için 98 öğretmenve 150 öğrenci seçilmiştir. Ancak 80 öğretmene ulaşılabilmiş ayrıca 141 öğrencianketi araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler SPSS ortamında hazırlanmış ve Wordortamına taşınmıştır. Yorumlarda likert ölçeğine bağlı olarak, ortalama için 4/5 =0,80derecelendirme aralığı = 1-1.80=Hiç Katılmıyorum, 1.81-2.60= Katılmıyorum, 2.61-3.40= Kararsızım, 3.41-4.20= Katılıyorum, 4.21-5.00= Tamamen katılıyorum olarakkullanılmıştır.Alınan sonuçlara göre bilgisayar grafiğinin öğrenci yaratıcılığını olumlu yöndeetkilediği tespit edilmiştir. Ağırlıklı ortalamalara bakıldığında ise; öğretmen veöğrencilerin vermiş oldukları cevaplara ait ortalamanın `katılıyorum' seçeneğindegerçekleştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Graphic design has helped communication among people and helped societyobtain information by changing the messages formed in human memory to visualforms for ages.Graphic designer puts forth visual elements having in his thought system forconsideration by making a whole with his creativity.In our country it can only be contributed to the development of graphic artswith the graphic designers who are well-educated and have creative power. To meetthe graphicer demand having this power in different universities and vocational highschools graphic education has been provided.Techniquies and methods used in graphic education have had evolution withthe development of computer technology. But this evolution has occurred only inmethod, it hasn?t changed the basic rules of design. Because, in design, creativethought means everything and the designer is the person who forms the thoughtsystem. So in graphic education, creativity is one of the important elements. It isessential that the relationship between creativity and graphic education has to befixed firmly. Creative thought, acquisition of creative point of view are thebehaviours that can be learned and taught after graphic education.To use computer technology in time, in the right place, appropriately andeffectively is related to the students who take graphic education to recognize and usethe facilities of the environment. The reflection of computer to creativity should beconsisted of obtaining quality technically and having the possibility of computertechnology. Computer technology is a means and a helping element in allenvironment used.ivIn this research, descriptional studies have been shown in graphicdepartments of vocational high schools to evaluate the effects of computer graphicsto the creativity of students by taking teacher and student views.Research datas have been obtained with literature inquiry and public survey.The research is consisted of six chapters except for introduction chapter. In the firstchapter, education, art, design and graphic education have taken place. In the secondchapter, creativity in graphic design education has been mentioned. The role ofcomputer in graphic design environment and the effects of computer graphic tocreativity have been focused. In the fourth chapter, the method of the research hasbeen explained. In the fifth chapter, to determine the effects of computer graphic onstudent creativity, the findings related to the public survey carried out on teachersand students are shown with tables and interpreted. 98 teachers and 150 studentswere chosen for the research. It could be reached only 80 teachers and 141 studentsurveys are included in the research. Datas have been prepared in SPSS environmentand carried to Word environment. In the preparations depending on the licert scale,`for average 4/5=0, 80 degree gap = 1-1.80= I never agree, 1.81-2.60= I don?t agree,2.61-3.40= I am undecided, 3.41-4.20= I agree, 4.21-5.00 I completely agree `areused.According to the results taken, it has been observed that computer graphic hasaffected the student creativity positively besides when we look the averages it can beseen that the average belonging to the answers of teachers and students has resultedin `I agree? choice.v