Polis meslek yüksek okullarında okutulan insan hakları ders programının değerlendirilmesi ( Balıkesir örneği )
The assesment of Human Right Course program taught in police high school
  1. Tez No: 215346
  2. Yazar: MEHMET AKIN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada Polis Meslek Yüksek Okullarında uygulanan insan hakları dersiöğretim programının bağlam, girdi, süreç ve ürünleri açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.Araştırma giriş, yöntem, bulgular ve yorumlar, sonuç ve öneriler olmak üzere dört bölümaltında toplanmıştır.Genel tarama modeli türünde yürütülen araştırmada, insan hakları öğretimprogramının bağlam, girdi, süreç ve ürün boyutuna ilişkin olgusal veriler toplanmıştır. Eldeedilen verilere dayalı olarak insan hakları öğretim programının girdi, süreç ve ürün açısındandeğerlendirilmesi amacıyla üç tür veri toplama aracı geliştirilmiştir. Bunlar; öğretim elemanıanketi, öğrenci anketi ve idareci anketidir.Geliştirilen veri toplama araçları tez danışmanı ve ilgili uzmanların görüş veönerilerine sunulmuştur. Anketlere deneme uygulaması yapılmış, geçerlilik ve güvenirlikçalışmaları yapılarak son şekli verilmiştir. Buna göre öğretmen ve öğrenci anketi temel olaraküç alt boyuttan oluşmaktadır. Bağlam, girdi ve süreçler. Süreç boyutu yedi alt boyuttanoluşmaktadır. İdareci anketi ürün boyutunu içeren, üç maddelik ayrı bir anket olarakdüzenlenmiştir.Geliştirilen anketler, araştırma evrenini ve örneklemini oluşturan Balıkesir PolisMeslek Yüksek Okulundaki 333 öğrenci , 34 öğretim görevlisi ve 20 amire uygulanmıştır.Veri toplama araçları ile elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans, yüzde,aritmetik ortalama ve ki-kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucu elde edilenveriler tablolara yerleştirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the human right course taught in police vocational high schools isinvestigated in terms of context, input, process and product. The study is consist of fourchapters namely introduction, method, results, discussion and suggestions for further studies.The datas are collected relating to context, input, process and product and the study isperformed on this data as a general survey model. For this purpose, three kinds of datacollection tools; the lecturer, students and administerator surveys are developed.Those data collection tools developed are reviewed by the thesis advisor andspecialized people in the field. Acceptibility and reliability tests are performed in the row databefore giving them the final form. The final form of the student and lecturer survey basedupon three subtitles; context, input, process. Process part has seven subtitles. Administratorsurvey including product needed a seperate survey of three questions. These surveys areapplied to 333 students, 34 lecturer and 20 administrator in Balıkesir Vocational High School.Frequency, percentage, arithmetical average and ki-square tests were performed on thedata collected in order to obtain the investigation results. Results obtained are given in tabularform.