Islamic revivalism and the Islamic intellectuals in the 1980s; the case of Ali Bulaç
- Tez No: 21536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JEREMY SALT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1980 li yıllarda tüm dünya ülkeleri, yerleşik değerlerin, normların yıkılmaya yüz tutup yerlerine yenilerinin inşa edilmeye başlandığa bir döneme şahit olmuşlardır. Bu yıllar içerisinde Türkiye örneğinde en radikal rüzgarın İslami kesim yönünden estiği kabul edilebilir. Nicelik ve nitelik açısından '80 li yıllarda yükselişe geçen İslami entellektüeller ise bu rüzgarı estiren en önemli kaynak olarak nitelendirilebilirler. Bu çalışmada 1980 li yıllar Türkiye'sinde islami hareketin yükselişinin muhtelif sebepleri üzerinde durularak bu sebeplerin geçerliliği, yine bu dönemde yükselişe geçmiş olan islami entellektüel Ali Bulaç'ın söylemi ele alınarak analiz edilmeye çalışılmaktadır. Bu bağlam içerisinde Ali Bulaç'ın ele alınmasının en temel sebebi; Bulaç'ın nitelik olarak diğer 'islami entellektüellerden' farklılık göstermesi ve, kendine içkin bir söylem geliştirmiş olmasıdır. 0 iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the 1980s all of the world has witnessed great structural changes at the socio-political, cultural and economic levels of many countries. This decade is the era of challenging the settled values, norms, world-views and of attempting to * construct new ones. In this decade, in Turkey. It can be accepted that the most radical wind was blowed by the Islamic side. Additionally the Islamic intellectuals with their quentitative and qualitative appreciation can be taken in to accent as the major source of this popularity. In this study, the possible causes of Islamic revivalism in Turkey during 1980s is examined and than the validity of this causes is^ a'nalized with considering the one of the Islamic intellectuals (Ali Bulaç's) discourse; who gained his popularity again in- this period. The main reason that why Ali Bulaç was chosen in the; context of this study is his qualified differences from other Islamic intellectuals and his immanent discourse. IV