Türkiye'deki ilköğretim okullarının II. kademesinde müzik eğitiminde kullanılan okul şarkılarının prozodi yönünden incelenmesi
Determine how eligible prosody principles which are taught during music classess at primary schools (II. level) in Turkey
  1. Tez No: 215372
  2. Yazar: EZGİ ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki ilköğretim okulları (II. kademe) müzik derslerindeöğretilen şarkıların prozodi ilkelerine uygunluk durumlarının saptanması amacıylayapılmıştır. Bu amaçla Türkiye'deki İlköğretim Okullarının II. Kademesinde MüzikEğitiminde kullanılan, Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulunun 1. 5.1992 gün ve 126 sayılı kararı ile ders kitabı olarak kabul gören Salih AYDOĞAN ve18. 05. 2001 tarih ve 136 sayılı kararı ile ders kitabı olarak kabul gören SalihAKKAŞ ? `ın hazırladığı kaynak kitaplarda yer alan ve örneklemi oluşturan şarkılar;ritmik uyum, vurgu, ses sınırları ve ritmik yapı bakımından incelenmiştir. Buinceleme sonucunda örneklemi oluşturan şarkıların ritmik uyum ve vurgubakımından prozodik kusurlar içerdiği saptanmıştır. Ayrıca bu şarkılar ses sınırları veritmik yapı bakımından incelendiğinde şarkıların söylenilebilir ve öğretilebilirolduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; Ritmik uyum ve vurgu konusundaki sorunlarıneğitim müziği şarkı dağarcığı oluşturan bestecilerin Türk dilini çok iyi bilmeleri vedile hakim olmalarıyla giderilebileceği ve şarkı bestelemede eğitim müziği bestelemetekniklerinin iyi bilinmesi, uygulanması ve eğitim müziği ilkeleri göz önündetutularak oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the this study is to determine how eligible prosody principleswhich are taught during music classess at primary schools (II. level) in Turkey. Inorder to do that primary schools II. level music education books, the book of SalihAydoğan which is used as a lecture book by the Minister of Education andTeaching and Training Association date of 1.5.1992 and the number of 126judgement and the book of Salih Akkaş is used as a lecture book by the Minister ofEducation and Teaching and Training Association date of 18.05.2001 and thenumber of 136 judgemen are used. In these books, example songs, rhytmic harmony,stress, limit of voice and structure of voice are investigated. As a result of thisinvestigation, it is decided that in accordance with rhytmic harmony and stress ofsample songs used for this study have some prosodic defects. Also in accordancewith limit of voice and structure of rhytmic, it is determined that these songs can besigned and taught. Overall, it is suggested that in order to solve rhytmic harmony andstress problems the composers should know Turkish language very well and haveenough knowledge about it. If composers have these skills, rhytmic harmony andstress problems can be solved. Also in order to solve rhytmic harmony and stresproblems music education composition principles should be known very well andapplication of it should be performed appropriately and these principles alwaysshould be considered.