Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarında kişiler ve karakterizasyon
Characters and characterization in the novels by Yakup Kadri Karaosmanoğlu
  1. Tez No: 215371
  2. Yazar: EMRAH AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
?Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Romanlarında Kişiler ve Karakterizasyon? adlı çalışmamızda; Cumhuriyet Dönemi'nin en tanınmış yazarlarından biri olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarındaki kişiler incelenmiştir. İncelediğimiz bu roman kişilerinin tipleri ve karakterleri ortaya koymaya çalışılmıştır. Bu kişiler, tipler ve karakterlerle; Türk toplumunu tarihi süreç içerisinde meydana getiren bireyler arasındaki benzerlikler belirlenmiştir. Türk insanının, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarına nasıl ve ne şekilde ve hangi özellikleriyle yansıdığı gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study named ?Characters and Characterization in the Novels by Yakup Kadri Karaosmanoğlu? is to examine the characters in the novels by Yakup Kadri Karaosmanoğlu, one of the most famous writers of the republic period. The characters are analyzed in terms of their personalities and roles in the particular novels. In the light of these characters, the similarities and differences among people creating the Turkish society during the course of time are established as well. In addition, it is also put forward how and in what ways and which personality characteristics of the Turkish people has been reflected in the novels by Yakup Kadri Karaosmanoğlu.