İlk ve orta dereceli okullarda görev yapan müzik öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determining the needs of music teachers who work in primary and secondary schools
- Tez No: 215373
- Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, ilk ve orta dereceli okullarda görev yapan müziköğretmenlerinin Hizmet İçi eğitim ihtiyaçlarını saptamak ve var olabilecekproblemlere ilişkin öneriler sunmak amacıyla hazırlanmıştır.Araştırma betimsel bir araştırma olup, ?kaynak tarama? ve ?anket uygulama?yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır.Bu anketler sonucunda toplanan veriler,istatistiksel olarak çözümlenip, frekans ve yüzdelik tablolarına dönüştürülmüştür.Araştırma sonucunda, müzik öğretmelerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarıolduğu görülmüştür.MEB destekli hizmet İçi eğitim programlarınıngerçekleştirilmesine ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research paper has been written in order to determine the needs of musicteachers who work in primary and secondary schools and to suggest solutions topossible problems.The paper is mainly a descriptive one and has been written by applying themethods of ?scanning sources? and ?using polls?. The data collected as aconsequence of these polls has been analyzed statisticly and converted into tables offrequency and percentage.As a result of the research the fact that music teachers are in need of a inservicetraining has been revealed and suggestions about how to use such trainingprograms supported by the Ministry of Education are stated in this paper.