Sosyal bilgiler derslerinde okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesinde b-b-ö (bildiklerim-bilmek istediklerim- öğrendiklerim) stratejisinin kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve derse karşı olan tutumlarına etkisi
The effects of using -K-W-L strategy on improving reading comprehension skills in social studieslessons to the students?s academic success and their attitudes to the lesson
  1. Tez No: 215418
  2. Yazar: KUBİLAY YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bildiklerim - Bilmek İstediklerim ? Öğrendiklerim (BBÖ) stratejisi, metnin okunması öncesinde, okunması sırasında ve okunması sonrasında okuduğunu anlamayı artırmada kullanılan bir stratejidir. Bu strateji, okunma öncesinde öğrencilerin metinde bahsedilen konu hakkında önceki bilgilerinin ortaya çıkarılmasına yardım ederken, okuma için, amaç belirlemede ve okuma sonrasında sürecin bütünüyle gözden geçirilmesine yardım eder.Araştırmanın deneysel kısmında BBÖ stratejisinin kullanılmasının öğrencilerin ?19. ve 20. yüzyıllarda Osmanlı Devleti? ünitesi ile ilgili akademik başarılarına ve sosyal bilgiler dersine karşı olan tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırma, ön test-son test uygulamalı kontrol ve deney gruplu desen olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2005?2006 eğitim-öğretim yılı bahar (2) döneminde Ankara ili, Elmadağ İlçesi, Yaşar Doğu İlköğretim Okulunda öğrenim gören 7/A ve 7/B şubelerindeki öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Öğrenci özellikleri açısından, her iki grubun denk olduğu çalışmaya, deney (n=22) ve kontrol (n=23) gruplarından toplam 45 öğrenci katılmıştır. Çalışmada ?19. ve 20. yüzyıllarda Osmanlı Devleti? ünitesi işlenirken, deney grubunda BBÖ stratejisine göre, kontrol grubunda ise geleneksel okuduğunu anlama yöntemine göre ders işlenmiştir. Araştırmanın alan çalışması, ön test ve son testlerin uygulama süreleri ile birlikte toplam 7 hafta sürmüştür.Araştırma hipotezlerini test etmek için, veri toplama araçlarından elde edilen nicel veriler kullanılmıştır. Nicel veriler; SPSS istatistik programında yer alan bağımlı ve bağımsız gruplar için t-testi analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Uygulama sonunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır.1-Deney grubunda BBÖ stratejisinin sınıf ortamında kullanımının öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı, ancak geleneksel okuduğunu anlama yöntemi uygulanan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark bulunmadığı,2-BBÖ stratejisinin öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarını olumlu biçimde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
What I Know, What I Want to Know, What I?ve Learned?(KWL) strategy is a method that is used for increasing the comprehending what read before the reading, at the moment of the reading and after the reading of the text. This strategy assists students to determining aim for reading and while helping them to reveal their old knowledges about the subject that mentioned in the text and after the reading scrutinizing of the reading process completely. In the expermental part of the research the effects of using KWL strategies to the students? attitudes against their academical success about the unit of Ottoman Empire in 19th -20th centuries and the social studies course is being examined.The research is realized as experimental-group pattern and practical control like prior test and final test. The research is realized on the students that educating in 7/A and 7/B classes of Yaşar Doğu Primary Scholl in Elmadağ district of Ankara. 45 students from experiment (n=22) and from control (n=23) participated to the work which had equality from the characteristics of students. While the unit of Ottoman Empire in 19th and 20th centuries is being learned, in the experiment group the lesson is run with KWL strategy and in conrol group the lesson is run with comprehending what read method. The sphere working of the research has continiued 7 weeks with prior test and final test.Quantitative datums are being used which taken from data collecting tools in order to testing the research hypothesis. Quantitative datums, are evaluated with using t-test analises for dependent and independent groups that participate in SPSS statistic programme. At the end of the practice, the following discoveries are optained.1.It is got that the usage of KWL strategy in classroom is increasing the academical successes of the students in the experiment group but it is saw that there is not meaningful differences with the group that comprehending what read method was applied.2.It is optained that the KWL strategy effected the attitude of the students to the social studieses course.