Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki geleneksel Türk sanat müziği eğitiminin müzik öğretmenlerince kullanılma durumu
The use of Turkish classical music education given to music teachers in the teaching of music
  1. Tez No: 215419
  2. Yazar: ABDURRAHİM CAN ELDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN YAHYA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Müzik Öğretmeni Yetiştiren Kurumlarda verilen GTSM eğitimininmüzik öğretmenliği mesleğine ne şekilde/ne ölçüde yansıdığını ortaya koymak ve elde edilenbulgular doğrultusunda getirilecek önerilerle, söz konusu program üzerinde belli oranlardayapılması istenen düzelme/iyileştirme çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada Ankara merkez ilçelerinde 2004?2005 eğitim-öğretim yılında görevyapan müzik öğretmenlerine anket uygulanmak suretiyle, mevcut durumun tespiti yapılmayaçalışılmış ve müzik öğretmenlerinin konuyla ilgili görüşleri tespit edilmiştir. AyrıcaGTSM'nin MMM'den bugüne uygulanmış olan müzik eğitim programlarındaki ve MEBmüzik programlarındaki yeri tespit edilmiştir.Anket yoluyla elde edilen verilerin çözümlenmesi ve bulguların değerlendirilmesisonucunda müzik öğretmenlerinin aldıkları GTSM eğitiminin, müzik öğretmenliği mesleğineyansıtılması konusunda bir takım sorunların var olduğu, bundan dolayı GTSM eğitimininbütününün yeniden gözden geçirilmesi ve öğrencilere daha işlevsel hale getirilmiş bir GTSMeğitimi verilmesi gerekliliği üzerinde durularak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to reveal how and to what extend the TraditionalTurkish Art Music Education has an effect on the profession of music teaching in Turkey and,accordingly, to contribute the improvement efforts in the TTAM program.In the study, the opinions of music teachers working in the districts of Ankara in 2004-2005 semester about the effectiveness of the TTAM education were consulted through aquestionnaire. The status of TTAM in the Ministry National Education music educationprogram was also determined.The results of the study show that there are some problems regarding the effectivenessof the TTAM education in the profession of music teaching in Turkey. For this reason, it hasbeen advised that the TTAM education should be reviewed and a more effective TTAMeducation should be provided with the students.