An Evaluation of a process costing system for a brickmaking plant
Bir tuğla fabrikası için safha maliyet sistemi değerlendirilmesi
  1. Tez No: 21544
  2. Yazar: EYÜP HASAN ÖZSÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MUĞAN(ŞIMGA)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez faaliyetini Türkiye'de sürdürmekte olan bir tuğla fabrikası için bir örnek çalışmadır. Safha maliyet sisteminin prensipleri örnek olarak seçilen firmaya uygulanmıştır. Çalışma, tuğla fabrikalarının maliyet yapısı ve maliyet faktörlerinin anlaşılması ve rekabet ortamında fiyat inandırmanın yapılabilmesi için bir kaynaktır. Tezde, tipik üretim teknolojileri ve örnek fabrikanın maliyet merkezlerinin belirlenmesi açıklanmış ve maliyet faktörleri analiz edilmiştir. Bir tuğlanın maliyetini bulabilmek için yaygın sayfa programı kullanılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda diğer ülkelerde bu konu ile ilgili çalışmaları içermektedir. Anahtar Kelimeler : Safha maliyetlendirmesi, tuğlacılık, bölümler, maliyet değerlendirmesi. ı ı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EVALUATION OP A PROCESS COSTING SYSTEM FOR A BRICKMAKING PLANT BY EYÜP HASAN ÖZSÜMER SUPERVISOR: ASS. PROF. CAN SIMGA MUGAN SEPTEMBER 19 92 This thesis is a case study about a brickmaking plant in Türkiye. The principles of a process costing system are applied to a specific firm in this sector. This study will be used for understanding the cost structure and cost factors of a brickmaking plant and it is a source for making pricing decisions in a competitive market. In the thesis, the typical production technologies and departmentalization of the plant are explained and the cost factors are analyzed. A spreadsheet program calculates the cost for a brick. This study also covers some of the previous studies under taken in other countries about the same subject. KEY WORDS : Process costing, brickmaking, departments, cost evaluation.