Türk bankacılık sektöründe lojistik regresyon yöntemi kullanılarak kriz olasılığının incelenmesine ilişkin bir araştırma
Exploration of probability of crisis in Turkish banking sector with logistic regression method
- Tez No: 215459
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ülkemizin de içinde bulunduğu bir çok ülke son yirmi beş yılda önemli ekonomikistikrarsızlıklarla sarsılmıştır. Dünyanın geneline bakıldığında bu ekonomikistikrarsızlıkların genellikle Latin Amerika ve Asya gibi gelişmesinitamamlayamamış veya gelişme sürecinde oluşan bazı finasal olumsuzluk sinyallerineduyarsız kalmış ülkelerde yaşandığı görülmüştür.Özellikle gelişmekte olan ülkelerin globalleşme ve finansal serbestiye geçişsüreçlerinde meydana gelmiş olan ekonomik krizler, gerek ekonomik gerekse detoplumsal olarak sosyal hayatı derinden etkilemiştir. Bu krizlerle karşılaşmışülkelerde görülen benzer uygulamalar ve gelişmeler krizlerin belli olgulardankaynaklandığını ortaya koymaktadır. Son çeyrek yüzyılda politik ve ekonomikistikrarı sağlayamamış ve gelişmekte olan ülkelerde yaşanan finansal olumsuzluklar,bu ülkeleri riskli ülke konumunda tutmuş ve risk primi ile reel enflasyondan dolayıyüksek faizli olan kısa vadeli yatırım araçlarına yurtdışından sıcak para girmesinisağlamıştır. Bu sıcak paralar da yaşanan politik veya ekonomik olumsuzluklarlatekrar yoğun şekilde ülke ekonomisini terk etmiş ve bunun sonucunda döviz vebankacılık krizleri meydana gelmiştir.Bu tezde de, yukarıda belirtilen ülkelerde yaşanan bankacılık krizlerinin detaylıanlatımı verilmiş olup, bu krizlerin öngörüsünde kullanılabilecek bir modelgeliştirilmeye çalışılmıştır. Bankacılık verilerini ve bazı temel makro ekonomikverileri esas alarak ortaya konmaya çalışılan bu modelde temelde lojistik regresyonyöntemi kullanılmış ve sonuçları araştırmanın sonucu kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last quarter many countries, in which Turkey was also included, have beenshocked with the economical inconsistencies. When we look at the world in general,we have seen that these inconsistencies have usually occurred in emerging marketsor in the markets which have not been aware of the negative signals, such as LatinAmerica and Asia.Economical crisis that had occurred especially in the liberalization process ofemerging countries, have affected the social life deeply. Similar applications andhappenings in the countries in which economical crisis were appeared, indicate thatspecific concepts are the reasons of the crisis. Financial problems which haveoccurred in the last quarter of the emerging countries where political and economicalconsistency were not stabilized, have made these countries risky and have providedhot money entry from abroad for the short term investments with high interest ratebecause of the risk premium and reel inflation. This hot money has been going out ofthe country as well, when political and economical problems and therefore foreignexchange and banking crisis exist.In this thesis, the detailed information of the banking crises which have occurred inthe above mentioned countries, have been tried to be submitted and afterwards auseful model for the forecasts of the banking crises was aimed to be developed. Plus,in the associated model in which banking and macro economic data were used,logistic regression technique was implemented and the conclusion of this study wasmentioned in the last section.