Mevduat sigorta sistemi ve banka riskliliğine etkisi
Deposit insurance system and the impact of bank failure
- Tez No: 215458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Mevduat sigorta sisteminin yapısının, ABD, AB ve Türkiye'deki uygulamasının ortaya konduğu bu çalışma, tam kapsamlı mevduat sigorta sisteminin banka başarısızlığı üzerindeki etkisini, Türkiye'de faaliyet gösteren özel sermayeli ticaret bankalarının 1991-2006 dönemi finansal değişkenleri, makroekonomik değişkenler ve tam kapsamlı mevduat sigorta sistemi gölge değişkeni kullanılarak probit model yardımıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yapılan analiz sonucunda tam kapsamlı mevduat sigorta sistemi ile banka başarısızlığı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir başka deyişle, tam kapsamlı mevduat sigorta sistemi banka başarısızlığında önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Deposit insurance system features, and arrangements in U.S.A, EU and Turkey is to be determined in this paper and this paper aims to emprically analyse the impact of full coverage deposit insurance system on bank failure by using Turkish privately administrated banks? financial ratios, macroeconomic variables and full coverage deposit insurance system dummy variable for the period 1991-2006. The probit regression model prepared for this purpose includes these variables. Estimation results suggest that the dummy variable for full coverage deposit insurance system is found to be related to the bank failure. In other words, full coverage deposit insurance system is an important factor that increased the possibility of bank failure.