İşletme yönetiminde yöneticinin kişilik özellikleri ile algılanan yönetim başarısı arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relationship between the personality structure of administrator and perceived success of business enterprise- a resarch
- Tez No: 215462
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmada temel olarak, İMKB?100 listesinde yer alıp, yönetim merkezleriİstanbul il sınırları içerisinde bulunan işletmelerin orta ve üst kademe yöneticilerinin,mesleki kişilik özellikleri ile algılanan yönetim başarısı arasındaki ilişki araştırılarak,kişilik özelliklerinin işletme başarısına olan etkisi incelenmiştir. Bu maksatla,yöneticinin mesleki kişilik yapısını ölçmeye yönelik Mesleki kişilik envanteri(OPQ32İ), yönetim tarzı ve işletme başarısını ölçmeye yönelik ise anket yöntemikullanılmıştır.Tez dört ana bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde araştırmanın amacı,önemi, kapsamı ve kısıtlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise önce yönetim veyönetici, lider kavramlarının tanım ve önemine değinilmiş daha sonra başarılı yöneticiözellikleri ile yönetici lider arasındaki ilişki ve işletme başarısı, kişilik, işletmebaşarısına etki eden hususlardan bahsedilerek, özellikle kişilik yapısı üzerindedurulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, hipotezleri ve örneklemiaçıklanmıştır. Son bölümde ise yapılan istatistikî analiz bulguları ve ortaya çıkansonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the personality structures, themanagement styles of the middle and high rank administrators of the businessenterprises, which are in the list of İMKB ?100 and whose headquarters are in Istanbul,and the success of the business enterprises in question. By searching the relationship,this study explores the effect of personality structure on the success of the enterprise.Occupational Personality Questionnaire (OPQ32I) for evaluating the professionalpersonality structure and survey method for evaluating the management style and thesuccess of enterprise are utilized.This thesis is composed of four parts. The first part contains theobjective, importance, scope and assumptions of the research. In the second part, thedefinitions and importance of the concepts, namely ?management?, ?administrator? and?leader,? are mentioned. Afterwards, the relationship between the characteristics of asuccessful administrator and administrator leader, the success of the enterprise,personality and its effects on the success of the enterprise are discussed; with the mainfocuson structure of the personality. The third part contains the methodology,hypotheses and sampling study of the research. In the last part of the thesis, the findingsof statistical analysis and their results are evaluated.