Jung'un sınıflaması temel alınarak olusturulan kişilik boyutlarının eğitici yöneticiliğe etkisi
Personality dimensions based on Jung?s temparement and their influence on coaching behaviors
- Tez No: 215461
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜNER SENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu arastırmada temel olarak, ilaç sanayinde faaliyet gösteren özel isletmelerdegörevli satıs / pazarlama yöneticilerinin kisilik yapılarının, egitici yöneticilikdavranıslarına etkisi incelenmistir. Yöneticilerin egiticilik davranısları; empatik iletisimkurma, yol göstericilik, karsılıklı güven olusturma, geribildirim verme, problem çözme,yetkilendirme ve ögreticilik olmak üzere yedi temel davranıs boyutuyla ele alınmıstır.Kisilik boyutları ise içedönüklük ? dısadönüklük, duyumsama ? sezinleme, hissetme ?düsünme ve sonuçlandırma ? izleme baslıkları altında incelemistir. Egitici yöneticiligeyatkınlıgın ve kisilik tipinin belirlenmesi için anket yöntemi kullanılmıs ve 80 katılımcıyaulasılmıstır. Çalısma dört ana bölümden meydana gelmistir. lk bölümde arastırmanınamacı, önemi, kapsamı ve kısıtları; kinci bölümde ise önce egitici yöneticilik kavramınıntanımı, ortaya çıkısı, egitici yöneticiligi olusturan boyutlar ve ardından kisilik kavramı ilekisilik boyutları ele alınmıstır. Üçüncü bölüm, arastırmanın yöntemi, hipotezleri veörnekleme ayrılmıstır. Son bölümde ise arastırmanın bulguları ve elde edilen sonuçlardegerlendirilmistir.Arastırma sonuçları; dısadönüklük ? içedönüklük ile empatik iletisim kurma,duyumsama ? sezinleme ile karsılıklı güven olusturma ve sonuçlandırma ? izleme ileögreticilik arasında yüksek korelasyon oldugunu göstermistir.
Özet (Çeviri)
This study investigated, the effects of personality styles to the coaching behaviors of thepharmacy firm managers. Coaching behaviors are taken as emphasizing, mentoring,confidence inspiring, feedback, empowerment, problem solving and educating.Dimensions of personality are analyzed as extroversion ? introversion, sensing ?intuition, feeling ? thinking and judging ? perceiving. 80 managers were asked to fill outthe questionnaire in order to find the effect of the personality on the coaching behavior.Study is composed of four main chapters. The purpose, limitations and the importanceof the research are explained in the first chapter. In the second chapter firstly coachingdefinitions and than personality definitions take place. Third chapter is about method,sample and the hypothesis and at the last chapter results and the recommendations arediscussed.The analyses suggest that extroversion ? introversion shows a statisticallysignificant positive correlation with emphasizing. Sensing ? intuition shows a positivecorrelation with confidence inspiring and judging ? perceiving shows a positivecorrelation with educating.