Tescilli tasarım hakkının korunması
The protection of registered design right
  1. Tez No: 215465
  2. Yazar: ABDULLAH SACİD ÖRENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
çalışmada Avrupa Topluluğu Yönerge ve Tüzük Taslakları esas alınarak hazırlanan Türk Hukukunda Tescilli Tasarım Hakkının Korunması konusu incelenmiştir. Çalışmada Türk Tasarım Hukuku ile Topluluk Hukukundaki benzerlikler ve farklılıklar da ele alınmıştır.İlk bölümde tasarım kavramının kelime anlamı ile hukuki anlamı ele alınmış ve fikri mülkiyet hukukundaki tasarım hukukuna yakın kavramların incelemesi ve kıyaslaması yapılmıştır. Tasarımın tescil şartları ile tasarım hakkı sahipliği de bu bölümde incelenmiştir.İkinci bölümde öncelikle tasarım hakkının koruma kapsamı incelenmiştir. Sonrasında ise koruma kapsamının sınırlandığı hallerden koruma süresi, ülkesellik, hakkın tükenmesi ile koruma kapsamının esasına ilişkin olan diğer sınırlandırma halleri ele alınmıştır. Bölümün son alt başlığında ise koruma kapsamı dışında bırakılan haller tartışılmıştır.Üçüncü bölümde ise tecavüz kavramı tanımlanmış, hangi hallerin tasarım hakkına tecavüz teşkil ettiği ve tecavüz hallerinin hangi fiiller yoluyla işlenebileceği incelenmiştir. Tecavüzün belirlenmesi ve belirlenmesinde kullanılan kriterler de bu bölümde ele alınmıştır.Son bölümde ise tasarım hakkı sahibinin tecavüz karşısında açabileceği davalar ile bulunabileceği talepler tartışılmıştır. Tasarım hakkı sahibinin hakkına tecavüz edilmesini önlemek için açabileceği hukuk ve ceza davaları da bu bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the protection of registered design law according to Turkish Law, a body of law that has been built from the proposed Regulations and Directives of European Community Law. Various sources and comparisons between European Community Law, and Turkish Design Law, are utilized throughout the thesis.The first chapter explains the concepts of design and design law, making comparisons with other branches of intellectual property law. In addition, protection conditions of registration to a design are discussed, such as what characteristics a design should entail in order to ensure design protection. Also, the chapter defines exactly who is the owner of a design.The second chapter outlines the scope of registered design rights as well as restrictions and exceptions of protection. Specific restrictions of a design such as, extension of protection, exhaustion of design right and territory are also discussed in this chapter.Specific infringements of design law are then detailed, in what situations they occur, which behaviors or activities are breaches of design law, how one locates infringements, and through what tests and rules. How to define what an infringement is, and according to what criteria, are also included, along with an outline of different classes of infringement.The fourth chapter describes owners? rights, and types of legal cases, activities, and treatments owners may pursue. The chapter includes discussion of redress and legal channels of redress, i.e., civil and criminal law.