Marka hakkının ihlalinden doğan cezai sorumluluk
Criminal liability for trademark rights infringement
  1. Tez No: 298079
  2. Yazar: İSA BAŞBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Ticari hayatın vazgeçilmez bir unsuru haline gelen markanın, gerek hukuki gerekse de cezai açıdan korunması her geçen gün önem arz etmeye devam etmektedir. Bizde çalışmamızda, marka hakkına sağlanan ceza hukuku korumasını, diğer bir ifadeyle marka suçlarını ele almaya çalıştık.İncelemiş olduğumuz marka suçları 5833 sayılı Kanunla değişik Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname m.61/A'da üç ayrı şekilde düzenlenmiştir. Maddenin ilk fıkrasında marka hakkına tecavüz suçu düzenlenmiştir. Marka hakkına tecavüz suçunda, taklit veya bezer markalı malların üretimi, satışa arzı ve satılması cezai yaptırıma bağlanmıştır. İkinci fıkrada ise marka koruması işaretini kaldırma suçu düzenlenmiştir. Buna göre, bir markanın tescilli olduğunu gösteren ® işaretinin, eşya veya ambalaj üzerinde kaldırılması suç haline getirilmiştir. Nihayet aynı maddenin üçüncü fıkrasında ise, marka hakkı üzerinde yetkisiz tasarruf suçu düzenlenmiştir. Bu suçta da, başkasına ait bir marka hakkı üzerinde, satmak, devretmek, lisans vermek ve rehnetmek suretiyle tasarrufta bulunan kimsenin fiili cezalandırılmıştır.Marka suçlarına yönelik mevcut düzenlemeler, bir takım ceza hukuku problemlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Çalışmamızda, bu problemlere de deyinmeye çalıştık. Nihayet yeri geldikçe, henüz tasarı halinde olan Markalar Kanunu Tasarısındaki suçlara da belli ölçüde yer verdik.
Özet (Çeviri)
Protection of trademark, which is an indispensible element of economic life, by means of criminal and civil law is increasing it?s importance. The purpose of this work is to introduce the criminal law regulations on protection of trademark by criminal law in other words trademark crimes.Trademark crimes are regulated under three titles in Decree Law on Protection of Trademark art. 61/A which was amended by law no. 5833. First paragraph of the article regulates the crime violation of trademark right. Under the crime violaton of trademark right production and exposition of fake branded goods are punished. Under article two unauthorized withdrawal of trademark protection sign is regulated as crime. According to this the withdrawal of the sign ® which demonstrates that the trademark is registered is punishable. Finally the third crime is the unauthorized disposition on trademark right which punishes illegal transactions on trademark right. Under this crime selling, assigning, licensing and pledging a trademark which belongs to another person is punishable.Trademark crimes include also some problems related to criminal law. In this work these problems are also discussed. Finally the regulations in Draft Code on Trademark are also mentioned.