Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (Kobiler) muhasebe bilgi sistemlerinin yeri ve önemi, Çorum ilindeki Kobi'lerde tanımlayıcı bir araştırma
The sitiation and importance of accounting information systems in small and medium sized business (SMEs) and descriptive research in SMEs located in Çorum
- Tez No: 215464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Arastırmada; Küçük ve Orta Ölçekli sletme'lerde (KOB'ler) muhasebe bilgisistemlerinin etkin bir biçimde kullanılıp kullanılmadıgı hususu temel sorun olarakele alınmıs, bu sorunun önemi, kapsamı ve KOB'lere uygulanması Çorum ilibazında anket yöntemiyle incelenmistir. Çalısmada ayrıca hipotez testine de yerverilmistir. Bu çerçevede, önce çesitli ülke ve uluslar arası kuruluslar tarafındanyapılmıs olan KOB tanımlamalarına yer verilmis, ülkemizde yapılmıs olan farklıKOB tanımlamaları da göz önünde bulundurularak KOB'lerin özellikleri,karsılastıkları sorunlar, ekonomideki yer ve önemleri özetlenmeye çalısılmıstır.Bilgi ve bilgi sistemleri hakkında kısa bilgiler verilmis, isletme yönetimindekullanılan belli baslı yönetim bilgi sistemleri üzerinde durulmustur. Yönetim alt bilgisistemlerinden, muhasebe bilgi sisteminin genel özellikleri, yapısı, bilgi akısı vediger alt sistemlerle olan iliskisi irdelenerek, bazı isletme kararlarındakullanılabilecek muhasebe bilgilerine yer verilmistir.Çorum ilinde bulunan KOB'lerde alınan isletme kararlarında muhasebebilgilerinden yararlanma derecesi ölçülmeye çalısılmıs, muhasebe bilgi sistemlerininetkinlik ve verimlilik düzeylerinin belirlenmesinde anket uygulaması sonuçları esasalınmıstır. Çalısmadan elde edilen verilere göre, KOB'lerin muhasebe bilgisistemlerini daha etkin ve verimli kullanabilmeleri ile ilgili önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this research, the problem of whether small and medium sized companies(SMEs) use accounting information systems effectively was analyzed. In addition,the importance and scope of the problem, as well as its application to SMEs wereexamined in Çorum via a questionnaire. Besides, hypothesis-testing was used.ivWithin this perspective, firstly, various definitions of SMEs (small and medium sizedcompanies) made by several international institutions operating in different countriesas well as in our country were given. With those definitions in hand, thecharacteristics, problems and importance of SMEs and the place that they occupywithin the economy, have been summarized.In this research, while information and information systems were analyzed;the emphasis was on the eminent management information systems. Whereasaccounting information systems, a subsystem of management information systems,were examined in terms of general characteristics, structure, information flow andthe relationship with other subsystems, some accounting information, which could beused in a few business decisions were provided.It was tried to measure to what extend SMEs operating in Çorum usedaccounting information in business decision-making. To determine the level ofefficiency and effectiveness of accounting information systems, a questionnaire wasused. In lights of findings provided by the research, some recommendations to leadSMEs to use accounting information more efficiently and effectively were made.