Sınai Mülkiyet Kanunu'na göre tescilsiz tasarımların korunması
The protection of unregistered designs according to the Industrial Property Law
- Tez No: 591453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modanın, hızlı değişime uğramasıyla tasarımcılar tarafından tescil edilmemiş tasarımlarının koruma altına alınması ihtiyaç haline gelmiştir. Tescilsiz tasarımlara kanun ile getirilen koruma yolları ile mevcut ihtiyacın karşılanıp karşılanmadığı ve karşılaşılabilecek sorunlar amaçlanmıştır. 10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu ile tasarımların koruması düzenlenmiştir. Yasa hükümleri uyarınca tasarımlar, tescil edilmiş olması hâlinde tescilli tasarım, tescil edilmemiş olmasına rağmen ilk kez Türkiye'de kamuya sunulmuş olması hâlinde tescilsiz tasarım olarak korunur. SMK ile tescilsiz tasarım koruması modeliyle yeni bir dönem başlatılmıştır. Tasarımların korunması açısından yenilik, ayırt edicilik, kamuya sunma ve tescilsiz tasarımların ilk kez Türkiye'de kamuya sunulmuş olma şartları incelenmiştir. Gelişen teknoloji ile tasarım sahipleri açısından tasarımlarını korumanın ispatında yaşanan sorunlar ele alınmıştır. Bu sorunların çözümü açısından Türk Patent ve Marka Kurumu'na kayıt sistemi gibi maliyetsiz ve kısa süreli bir“e-başvuru”çözüm olarak getirilebilir. Bu şekilde aynı veya benzer tasarımların tescilsiz olarak korunmasında tasarımın ilk olarak kamuya sunulmasında, tescilsiz tasarımın hakkının ispatı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the rapid change of fashion, it became a necessity to protect the designs that were not registered by the designers. It is aimed whether the current need is met and the problems that may be encountered with the protection means introduced by law to unregistered designs. The Industrial Property Law, which came into force on 10 January 2017, regulates the protection of designs. In accordance with the provisions of the law, designs are protected as registered if they are registered. But if designs are not registered, they are protected as unregistered designs since they have been submitted to the public for the first time in Turkey. A new era was initiated with the unregistered design protection model with IPL (Industrial Property Law). In terms of the protection of designs, the conditions such as innovation, distinctive character, making it public and the unregistered designs been made public for the first time in Turkey were examined. The problems experienced in the proof of the protection of designs for the owners of the design have been handled with the developing technology. To solve these problems, a short-term“e-application”solution such as a registration system can be introduced to the Turkish Patent and Trademark Agency. In this way, the proof of the right of unregistered design will be provided when the design is first put on the market and when it is to protect the same or similar designs in an unregistered way.