Doğru ve güzel konuşarak gelişen kimlik
Identity progressing by right and good speaking
  1. Tez No: 215468
  2. Yazar: ASUMAN CİDER ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. CÜNEYT GÖKÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dogru ses kullanımı, güzel ve etkili konusma belli bir disiplin ile kazanılır. Bu tezçalısmamda, almıs oldugum egitim, edinmis oldugum tecrübeler ve kisisel arastırmalarımla,pek çok ögretiden yola çıkarak bir metod olusturmaya çalıstım. Bu metodta önceliklekonusma organlarımızın ne oldugunu, bunların potansiyellerinin farkındalık ve çalısma ilenasıl daha verimli kullanılabilecegini, bütün konusma organları ve ses için temel kaynak olannefesi tekrar ele alarak, daha iyi kapasite ve dogru kullanımı için ögreti ve çalısma metodlarısunmaya, konusma dilimizin Türkçe olması nedeni ile dilbilgisi ve Türkçenin genel yapısını,bu konu ile ilgili tüm bilgilerin konusma dilini ne denli etkiledigini vurgulamaya, fonetigininceledigi alan ile dilin kullanım gücünün nasıl arttıgını, güzel ve etkili diksiyonunhayatımızda ne denli önemli oldugunu anlatmaya çalıstım. Bütün çalısmalara ragmendüzeltemedigimiz, fizyolojik ve psikolojik konusma bozuklukları ile ilgili sorunlar, tanı vetedavi yöntemleri hakkında bilgiler vererek, olusmus ya da olusabilecek sorunları anlattım.Özellikle çocukluk dönemi üzerinde durdum çünkü erken tanı ile genç bireyin saglıklı birgelecegi için yardımcı olunabilmesini amaçladım. Konusma türleri hakkında bilgilendirerekis, sosyal ve özel hayatımızda bu türlerin dogru kullanılmasının geregini, bunların hayatımızakazandırdıgı sosyal ve psikolojik katkıları ifade etmeye çalıstım. Bütün bu bilgi ve çalısmametodlarını gerçeklestirirken, kim ya da hangi meslek grubundan olursa olsun hayatının birdöneminde -ki bunun erken olmasını temenni ederim- konusma ile ilgili bir çalısmaya ihtiyaçduyuldugunda ,bu tez çalısmamdan faydalanarak gelisme gösterebilmesi için bir fırsatolmasını dilerken, bunu yalnızca konusma biçimi yani güzel ve etkili konusma basarısı olarakdegil, kisinin yasamda oldugu ya da olmak istedigi kimligin gelisimi olarak tecrübe edecegitezinide savunmaktayım. Son olarak: KİMLİK, dogru ve güzel konusarak gelisir.
Özet (Çeviri)
Using right voice, good and effective speaking is acquired after a disciplined study. Itried to establish a method by using my education, experience and personal studies, and manyaccepted principles. In this method, I tried to tell firstly what the speaking organs are, howthey can be efficiently used by knowing their properties and after exercises, voice should beanalyzed to present principles and exercise methods for a better capacity and right usage ofbreath which is fundamental for all speaking organs, how the general structure of Turkishlanguage and its grammar affect the speaking language , how the power of languageincreases by phonetics studies, what the importance of good and effective diction is in ourlife. I gave information about the diagnosis and treatment of physiological and psychologicalspeaking disorders which could not be treated. I especially concentrated on the childhoodperiod because I aimed to help a healthy future of young individuals by early treatment. I gaveinformation abut the speaking types and how the right speaking is important for our social andprivate lives and also their social and psychological contribution. I defend that my study isimportant not only for the success of good and effective speaking but also important for thedevelopment of personal identity. I hope that my thesis will be helpful who needs someadvises for his/her studies for speaking. Lastly: IDENTITY advances by right and goodspeaking.