Yeni bir çıkarım türü: Geriçıkarım
A new type of inference: Abduction
  1. Tez No: 215481
  2. Yazar: NAZLI İNÖNÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAFAK URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Geriçıkarım, tümdengelim ve tümevarım çıkarımlarından farklı bir mantıksal çıkarımtürüdür. lk defa C. S. Peirce tarafından degisik bir çıkarım türü olarak ortaya atılmıs vetümdengelim çıkarımından türetilmistir; ancak tümdengelim gibi mantıksal açıdan geçerli birçıkarım degildir. Geriçıkarım askınsaldır ve dolayısıyla bilgi üretir; fakat ürettigi bilgi kesindegildir. Geriçıkarım aynı zamanda nedenlerden sonuçlara giden ve en iyi açıklamayı verenbir akıl yürütme süreci olarak da düsünülür. Bu yüzden de günlük hayatın birçok alanında,bilimsel teori olusturmada ve tıpta tanı koymada kullanılabilen bir süreçtir. Geriçıkarımsüreçleri son zamanlarda bilgisayara da uyarlanabilmektedir. Bu sekilde tasarlanmıs bilimselhipotez olusturan ve tanı koyan bilgisayar programları mevcuttur. Yapay zekâdaki hızlıgelismeler göz önünde bulunduruldugunda, geriçıkarımı kullanan programlar gelecekte baskaalanlarda da kullanılabilecek gibi görünmektedir. Bu yüzden geriçıkarım, bilgisayaryazılımları gelistikçe bilgisayara iliskin kullanım alanı gittikçe artan bir akıl yürütmesürecidir.
Özet (Çeviri)
Abduction is a logical inference different from deduction and induction. It is introducedby C.S.Peirce as a different type of inference and is derived from deduction; but it is not alogically valid inference as deduction is. Abduction is ampliative and therefore producesknowledge, but the knowledge it produces is not certain. Abduction is also thought as areasoning process which goes from causes to conclusions and which gives the bestexplanation. Hence it is a process which is used in many areas of ordinary life, in generatingscientific theories and in giving medical diagnoses. Abduction processes are also adapted tocomputers in recent times. There exist computer programs designed this way which cangenerate scientific hypotheses and which can give diagnoses. If we consider the rapidimprovements in the field of artificial intelligence, programs which use abduction seem as ifin the future they will be used in other fields, too. Therefore, abduction is a reasoning processwhose area of computational usage enlarges as computer software develops.