Puslu mantık ve felsefi arka planı
Fuzzy logic and its philosophical backround
  1. Tez No: 215482
  2. Yazar: YÜCEL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Puslu mantık 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmıs yeni sayılabilecek birteoridir. Bu tez çalısmasının amacı, teknik alanlardaki bir takım basarılı uygulamalarıdısında pek tanınmayan bu teoriyi felsefi arka planı ile birlikte ortaya koymak veböylece onun daha iyi anlasılmasına ve tanınmasına katkıda bulunmaktır. Buçalısmada öncelikle puslu mantıgın bir tarihçesi verilmis ve puslu mantık teorisininortaya çıkısına sebep olan felsefi tartısmalar ele alınmıstır. Daha sonra bu teorininyapıtası olan ?puslu küme?, iliskili oldugu bazı önemli kavramlarla birlikte ve teknikaçıdan incelenmis; son olarak puslu kümeler cebiri ile bu teorinin temel islemlerigösterilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Having emerged in the second half of the 20th century fuzzy logic may be consideredas a rather novel theory. The aim of this study is to demonstrate the philosophicalbackground of the mentioned theory which except its various successful applicationsin technological areas is not very well-known, thus to contribute to its becomingmore known and being better comprehended. In this study, primarily, the history offuzzy logic has been outlined and the philosophical disputes which led to the theoryof fuzzy logic have been dealt with. Then, the concept of ?fuzzy set? which is afundamental element of the theory and some main concepts related to it have beenexamined in the operational context. Finally, the algebra of fuzzy sets and theprincipal calculates of the theory have been attempted to be exposed.