Ovacık Ovası (Tunceli) ve çevresinin jeomorfolojisi
The geomorphology of Ovacin Plain (Tunceli) and its surroundings
- Tez No: 215480
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalısmamız, Dogu Anadolu Bölgesinin kuzeybatısında yer alan Ovacık Ovası (Tunceli) ve çevresinin 652 km² alan kaplayan kesiminin jomorfolojik özelliklerini kapsamaktadır. Bu özelliklerin olusmasında rol oynayan faktörlerden, jeolojik, klimatik, hidrografik, toprak ve bitki örtüsü özellikleri ayrı ayrı ele alınmıstır. Bu arastırma arazi gözlemleri ve büro çalısmaları ile desteklenmis, harita ve analiz çalısmalarında CBS yazılımlarından Arc View 3,3 ve Arc Map 9,1 kullanılmıstır. Çalısma sahası, daglık, tepelik ve ovalık alan olmak üzere üç farklı jeomorfolojik birimden olusmaktadır. Bu jeomorfolojik birimler, üst Miosen'de baslayan neotektonik hareketler ile olusmaya baslamıslardır. Bu süreçlerle daglık ve tepelik alanlar yükselirken, aradaki havza çökmüstür. Yapısal süreçler ile meydana gelen bu ana jeomorfolojik birimler, morfodinamik etken ve süreçler ile yeniden sekillendirilerek bugünkü görünümlerini almıslardır. Sahadaki morfodinamik etken ve süreçler, daglık ve tepelik kesimde daha çok asındırma, ovalık kesimde ise daha çok biriktirme faaliyetleri seklinde etkili olmustur. En önemli etken akarsular olup, asındırma ve biriktirme faaliyetlerinin delilleri yaygın olarak görülür. Bir diger önemli etken ise buzullardır. Günümüzde etkinligini yitirmis olmasına karsın, saha, Pleistosen'de buzullasmaya maruz kaldıgından, buzul morfolojisine ait asınım ve birikim sekillerine, zirvelerden itibaren, 1400 metre seviyelerine kadar rastlamak mümkündür. Munzur Dagları karst jeomorfolojisi için uygun litolojik özelliklere sahip oldugundan, bu kesimde karst topografya sekilleri meydana gelmistir.
Özet (Çeviri)
This study presents geomorphologic features of Ovacik Plain (Tunceli) and its surroundings which is located at the northwest of the Eastern Anatolian region covering an area of 652 km². This research was supported by the field observation and the office studies. It was used Arc View 3.3 and Arc Map 9.1 as GIS softwares for maps and spatial analysis used in this study. It has been discussed geologic, climatic, hydrographic, soil and vegetation features of area that affecting its geomorphologic development. The study area has three different geomorphologic units comprising mountainous, hilly and plain areas. These geomorphologic units first formed by neotectonic movements beginning upper Miosen. During this structural development, mountainous and hilly areas had risen and the plain which is situated between them had subsided. These units formed by structural development have formed present scenery being reshaped by morphodynamic processes. Morphodynamic processes prevailing in the area have been mostly eroding mountainous and hilly areas, on the other side, they have been mostly accumulating sediment on the plain. There has been significant importance activity of streams that making abrasion and accumulation in the forming of miscellaneous type of geomorphologic features. Because of exposing to glaciation in Pleistocene, it is possible to meet the formation of abrasion-sedimentation from the summits to around altitude of 1400 meters. Due to suitable lithologic features, it has been developing karstic formation on the Munzur Mountains.