The monstrous and grotesque ımages of the feminine in book 1 of The Faerie Queene and Paradise Lost
Faerie Queene 'in 1. kitabı ve Paradise Lost 'ta canavarımsı ve grotesk kadın imgelemleri
- Tez No: 215483
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı, 16 ve 17 yy. İngiliz Edebiyatı yazarlarından Edmund Spenser'ınThe Faerie Queene (Book 1) ve John Milton'ın Paradise Lost adlı eserlerindeki grotesk kadınvücudu temsillerinin, Rus dil felsefecisi, kültür ve edebiyat kuramcısı Mikhail Bakhtin'in groteskkavram tanımını göz önüne alarak incelemektir. Çalışmada ortaya çıkan sonuç, grotesk ya dacanavar gibi gösterilen kadın temsillerinin, erkek egemen ideolojinin yaratmış olduğu düzendensapmaları sonucu bu tanımlamalara tabi tutulmalarıdır. Bu açıdan bakıldığında, inceleneneserlerdeki kadınların karnavalımsı bir kural tanımazlıkla, varolan erkek egemen düzeninbütünlüğünü ve kurallarını sarsmakta oldukları da görülmektedir. Diğer bir taraftan kadının yılanile özdeşleştirilmesi de ele alınmıştır. Spenser ve Milton'daki Errour ve Sin karakterleri yarıkadınve yarı-yılan şeklinde biçimlendirilirken, Duessa ve Eve yılan sembolleri ile temsiledilmektedirler. Bu bize erkek egemen düzenden sapan kadının erkek gözünde ve tabii ki erkekimgeleminde üstlendiği değerlendirmeye işaret etmektedir. Ayrıca, yılan kılığına bürünüpinsanoğlunun Cennet'ten atılmasına neden olan erkek cinsiyetindeki Şeytan da bu simgeçerçevesinde incelendiğinde, konumuza farklı bir ışık tutmaktadır: tarih öncesi dönemlere ait AnaTanrıça'nın ve onun temsil ettiği sembollerin erkek güçler tarafından yok edilmesi.Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud ve ondan sonra gelen ve onun izinde yürüyenJacques Lacan kadını (yok)sun olarak tanımlamışlardır. Bu çalışmada, feminist kuramın, kadınınneden eksik olarak tanımlandığı incelenirken, diğer taraftan bu tanımlamanın altında yatangerçekler Hélène Cixous ve Luce Irigaray'ın belli başlı eserleri incelenerek ele alınmaktadır. JuliaKristeva'ya ise ?grotesk? ve canavarımsı-kadın kavramlarına, kendi ?abject? kavramıtanımlaması ışığında bu iki ifade arasındaki benzerlikler göz önüne alınarak yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This study purports to trace the grotesque mode of representing the female body andbodily life in Edmund Spenser?s Book 1 of The Faerie Queene and John Milton?s Paradise Lost,and aims to demonstrate from a Bakhtinian perspective how the grotesque concept of the femalebody functions as a major way of representing the ?abnormal? and the ?monstrous-feminine? interms of how these females deviate from the norm established by patriarchal male ideology. Inthis respect, the symbol of the serpent is also taken into consideration because two figures inthese works, Errour and Sin, are half-woman, half-serpent. Duessa and Eve, on the other hand,through their actions cause the downfall of men. In doing so, they are also depicted as serpentinenot only in terms of their author?s representations of them with the symbols peculiar to theserpent but also in terms of their deeds. Furthermore, Satan, who is male, and, who takes theform of the serpent to cause the Fall of mankind through Adam and Eve sheds further light indealing with the monstrous-feminine from a different angle: the destruction of the Great Goddessby patriarchal forces.Drawing on the Lacanian rereading of Freud, feminist theory has concentrated on therepresentation of woman as ?lack? and ?absence.? And it is this aspect of feminist theory thathas been examined in this thesis specifically in the works of Hélène Cixous and Luce Irigaray aswell as of Julia Kristeva whose notions of the ?abject? and the ?maternal? have been of greatsignificance for my appreciation of the grotesque and the monstrous-feminine.