Through the bleeding glass: body horror & gore in Japanese horror films from a queer lens
Kanlı aynanın içinden: Japon korku filmlerinde body horror ve gore unsurlarına kuir bir bakış
- Tez No: 879325
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zaman içinde çeşitli şekillere bürünmüş olan Japon korku sineması, zamanla deneysel bilim kurgudan aksiyon dolu yakuza karakterlerini bile kapsayabilecek şekilde oldukça geniş bir yelpazeye evrildi. Bu yelpazenin sadece ufak bir kısmı olan body horror (beden korku unsurları) ve gore (sansürlenmemiş şiddet görüntüleri) ise oldukça farklı bir alanda incelenmeye oldukça müsait: Kuir okumalar. Giriş bölümü sonrası tezin ilk bölümünde alanla ilgili yapıtaşı niteliğinde bir temel oluşturmak için öncelikle İkinci Dünya Savaşı sonrası Japon tarihi, ardından korku sinemasında kuirlik, sonrasında ise Japon korku sineması tarihi üzerine bilgi verilerek bu tez için seçilen filmlerin literatür taraması da eklenerek ilk bölüm tamamlanacaktır. Sonraki bölümde tek tek incelenecek olan eserler ise sırasıyla şu şekildedir: Devil Woman Doctor (Tabe, 1986), Tetsuo the Iron Man (Tsukamoto, 1989), Anatomia Extinction (Nishimura, 1995), Ichi the Killer (Miike, 2001) ve son olarak Devilman Crybaby (Yuasa, 2018). Tezin bulguları arasında günümüz Japon sinemasında hala klasik Japon hikâye anlatımı şekillerinden kabuki ve noh etkileri görüldüğü, Barbara Creed'in canavarımsı feminenlik olgusundan yola çıkılarak korku sinemasında bir canavarımsı kuirlik olgusu da gözlemlenebileceği eklenirken gelecek araştırmalar için de birtakım fikirler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Japanese horror cinema has had many faces throughout time, starting with ghost stories to eventually reaching an extremely diverse status featuring many types of stories under its vast umbrella from experimental science fiction fusions to action-filled yakuza adventures. Under a very tiny corner of this umbrella lies the genres of body horror and gore, however, and I suggest that these graphically grotesque horror films can be queered to work as representations of queer characters and themes successfully. After the introduction, the first chapter of the thesis will lay the contextual foundations through a brief post-war overview of Japan, then queerness in horror cinema, eventually leading up to a history of Japanese cinema, and concluding with a literature review of the chosen filmography for this thesis which consists of: Devil Woman Doctor (Tabe, 1986), Tetsuo the Iron Man (Tsukamoto, 1989), Anatomia Extinction (Nishimura, 1995), Ichi the Killer (Miike, 2001), and finally Devilman Crybaby (Yuasa, 2018), which all will be analyzed in separate chapters. The thesis proposes that the traditional Japanese storytelling forms like kabuki and noh exist even in contemporary Japanese horror cinema, suggests a consideration of monstrous queerness as built upon the monstrous feminine in horror cinema by Barbara Creed, and highlights further research interests.