Avrupa Birliği ve Türk mevzuatı açısından sağlık kuruluşlarında iş sağlığı, iş güvenliği, meslek hastalıkları ve bir araştırma
The occupational safety and health applications in health organizations in terms of European Union and Turkish law and regulations and a research
- Tez No: 215512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalısma, sağlık kuruluslarındaki is sağlığı ve güvenliği uygulamalarının, Avrupa Birliği ve Türk Mevzuatı açısından, incelenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda ?stanbul'da faaliyet gösteren özel hastaneler üzerinde bir arastırma gerçeklestirilerek, hastanelerin is sağlığı ve güvenliği uygulamalarına, Avrupa Birliği ve Türk mevzuatı çerçevesinde, ne düzeyde sahip olduğu belirlenmeye çalısılmıstır. Ayrıca hastane çalısanlarının is kazalarına maruz kalma ve meslek hastalıklarına yakalanma durumları ve ilgili tutumları incelenmistir. Arastırma sonuçlarına göre, hastanelerin gerek Avrupa Birliği gerekse Türk mevzuatına göre sahip olunması gereken is sağlığı ve güvenliği uygulamalarına tam anlamıyla, revir/isyeri hekimi bulundurma hariç, sahip olmadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the occupational safety and health applications in health organizations in terms of European Union and Turkish law and regulations. To this end, a survey was conducted on private hospitals operating in Istanbul and their degree of having occupational safety and health applications in regard of European Union and Turkish law and regulations was examined. Additionally, the occurrence of occupational accidents and diseases in the hospital and the attitudes of hospital workers toward these were investigated. According to the results, it was revealed that hospitals did not properly have the occupational safety and health applications, except having infirmary/workplace physician, regarding both European Union and Turkish law and regulations.