İnsan kaynakları yöneticilerinin değişen rolleri ve yetkinlikleri ve bir araştırma
The changing roles and competencies of human resource managers and a survey
- Tez No: 215513
- Danışmanlar: PROF.DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
nsan kaynakları departman ve yöneticilerinin geçmiste yerine getirdiklerinden oldukça farklı roller üstlenmeleri ve bu rollerinde basarılı olabilmeleri içinde hızla degisen farklı yetkinliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu dogrultuda, çalısmanın teorik kısmında insan kaynakları yöneticilerinin degisen rol ve yetkinlikleri ile ilgili literatür incelenmis, tezin uygulama kısmında ise emir komuta yöneticilerine göre K yöneticilerinin sahip olması gereken yetkinliklerle ilgili olarak ilaç sektöründe tanımlayıcı bir arastırma gerçeklestirilmistir. Arastırma sonuçlarına göre, emir komuta yöneticilerinin K yöneticilerinin sahip olması gereken en önemli yetkinligin yönetim ve liderlik becerisi oldugunu düsündügü ortaya çıkmaktadır. Söz konusu yetkinlikler içerisinde göreceli olarak en az önem verilen yetkinlik ise isletme bilgisidir. Arastırma kapsamında incelenen yetkinlikler içerisinde K yöneticisinin algılanan performansıyla en fazla iliskili olan yetkinliklerin ise sırasıyla yönetim ve liderlik becerisi ve KY ile ilgili teknik uzmanlık oldugu bulgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The roles of the human resource (HR) department and its professionals are changing substantially and that the competencies required of these professionals to play these new roles are also changing rapidly. Thus; this study gives an overview of the literature on changing HR roles and competencies in the theoretical part. To this end, in the application part of the study, a descriptive research has been conducted to determine perceived importance level of human resource managers? competencies according to line managers in Pharmaceutical Industry. Results revealed that according to the line managers? perceptions management and leadership skills were the most important competencies. Business knowledge was perceived as the least important competency. Among the competencies the most related ones to the HR managers? perceived performance were management and leadership skills and technical knowledge about HRM reciprocally.