İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda görevli üye temsilcilerinin iş tatmini üzerine bir araştırma
A research on job satisfaction of the member representatives that work for İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 215511
  2. Yazar: MÜFİDE SÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma ile Türkiye'de finans piyasasında önemli bir yere sahip olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda faaliyet gösteren aracı kurumların İstanbul Menkul Kıymetler Borsası binasında çalışan üye temsilcilerinin iş tatminlerinin çeşitli demografik ve işletme özellikleri açısından farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmada iş tatmini bağımlı değişken alınmak suretiyle, literatürün de incelenmesiyle, üye temsilcilerinin iş tatmini farklılıklarını yaratabileceği değerlendirilen faktörler kuramsal kapsamda açıklanmıştır. Yapılan çalışmada iş tatmini farklılıklarının incelenebilmesi için anket yöntemi kullanılmış ve 275 üye temsilcisine ulaşılmıştır. ?İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Görevli Üye Temsilcilerinin İş Tatmini Üzerine Bir Araştırma? isimli bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde; araştırmanın amacı ve önemi, kapsamı ve sınırlılıkları belirtilmiştir. İkinci bölüm,araştırmaya temel oluşturan kavramsal bilgileri içermektedir. Kavramsal bölümde meslek olgusu ve önemi, üye temsilciliği kavramı, iş tatmini olgusu, iş tatmini performans ilişkisi, performans iş tatmini ilişkisi, iş tatmin ve tatminsizliği sonuçları, iş tatmin ve iş tatminsizliğini etkileyen faktörler yeralmaktadır. Üçüncü bölüm ise araştırmanın yöntembilimi bölümüdür. Bu bölümde veri toplama yöntemi ve araçları, araştırmanın ön kabulleri, sınırlılıkları, hipotezlerinin tanıtımı ve araştırma bulgularına ayrılmıştır. Son olarak araştırma bulgularından yola çıkılarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılanların %71.6'sının ortalamanın üzerinde iş tatmini oranına sahip oldukları görülmüştür. Araştırmada üye temsilcilerinin, çalışma şekli, çalışılan işletmenin banka kökenli aracı kurum veya aracı kurum olması, elde ettikleri gelir düzeyleri açılarından iş tatminleri düzeylerinin farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research it is investigated if the job satisfaction of the member representatives of mediators that work in Istanbul Stock Exchange building, which has an important role in the finance market, is different from each other considering their demographic and management characteristics. In this research literature is investigated and by taking job satisfaction as a dependant variable the factors evaluated as creating the differences between job satisfaction of the member representatives are explained in a theoretical context.In this research questionnaire method is used and 275 member representatives are reached. This thesis named `?A Research On Job Satisfaction of the Member Representatives That Work For Istanbul Stock Exchange?? consists of three parts.In the first part of the research, the importance, content and limits of the research is stated..The second part includes the conceptual knowledge. In the conceptual part, the aim and importance of the research,the concept of member representative,the fact of job satisfactionthe relationship of job satisfaction and performance,the relationship of performance and job satisfaction, the results of job satisfaction and dissatisfaction, the factors of job satisfaction and dissatisfaction are included.The third part is the methodology part of the research.This part is reserved for data collecting methods and tools, the pre-acceptances of the research, the limits of the research, the presentations of its hypothesis,and research evidences .Finally results and suggestions are included. As a result it is seen that 71.6 % of the participants have job satisfaction. It is concluded that the representatives, their way of working, the place where they work is a mediator or a bank rooted mediator or not, their income level all affect their job satisfaction level.