Eğitim hizmetlerinin pazarlanmasında hizmet kalitesinin ölçümü- bir pilot araştırma
Service quality measurement on education services marketing a pilot research
  1. Tez No: 215516
  2. Yazar: ADNAN DUYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde; küreselleşmenin etkilerini gösterdiği ve ülkemizin Avrupa Birliği (AB) sürecinde olduğumuz bir dönemde bulunmaktayız. Bu dönemde üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri eğitimdir. Bununla birlikte, Avrupa ve diğer dünya ülkeleri ile rekabet edebilmemiz için eğitim sistemimiz kaliteli olmalıdır. Kaliteli bir eğitim için ise; öğrencilerin ve velilerinin beklentilerini ve algılamalarını çok iyi anlamak gerekmektedir. Bu sayede; beklentiler karşılanabilecek ve alınan eğitim hizmetlerine ilişkin algılanan kalite artabilecektir.Literatürde; beklenen hizmet ile algılanan hizmet arasındaki fark algılanan hizmet kalitesi olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, temel amaç; eğitim hizmetini alan öğrencilerin algıladıkları hizmet kalitesini tespit etmektir. Böylelikle; başta ?stanbul olmak üzere, rekabetin arttığı eğitim sektöründe, öğrenci odaklı eğitim hizmetleri stratejileri geliştirmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays; globalization shows its effects and our country is in European Union (EU) process. In this period, one of the main subject has to be dwelled on is education. However, education system should be quality to compete against European countries and the other countries. For quality education; students and their parents? expectations and perceptions should be understood very well. Thanks to that, expectations can be responded and perceived quality related to education services that were taken, increases.In literature, a difference between expected service and perceived service is called perceived service quality. The main purpose in this study is to determine perceived education service quality by students who take education. In this way, first of all in ?stanbul, education service strategies which focus on students, can be possible to develop.